Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pożegnanie z Marią - bohaterowie - strona 3

(lub widząc okazję na zarobek) postanowił wydostać ją z getta. „Stara” wzięła ze sobą całą masę rzeczy – była do nich niezwykle mocno przywiązana. Z niecierpliwością oczekiwała na dołączenie do niej zięcia i córki. Kiedy uświadomiła sobie, że to nie nastąpi, postanowiła powrócić do getta, by odejść wraz z bliskimi.

Inżynier

Właściciel firmy, w której pracuje Tadek. Mężczyzna zamożny i bardzo życzliwy dla swoich pracowników. Przez trzy miesiące opłacał studia narratora, a wynagrodzenia dawał zawsze wyższe, niż zakładało prawo wprowadzone przez okupantów. W relacjach z Niemcami radził sobie dobrze, dlatego też nie miał problemów z prowadzeniem działalności.

Tomasz

Wraz z żoną  mieszkał obok Tadeusza i Marii. Zajmował się handlem podrabianymi obrazami oraz prowadzeniem syndykalistycznego dwutygodnika. Uważał się za skrajnego lewicowca.

Apoloniusz

Malarz i artysta (w pewnym sensie także w sposobie bycia), który pomagał Tadkowi w przygotowywaniu okładki tomiku.

Żydówka

Była pieśniarka, uciekinierka z getta. W czasie pobytu w mieszkaniu Polaków była pod wielkim wrażeniem panującej tam atmosfery.

Sklepikarz

Człowiek nieuczciwy, zawsze wydawał mniejsze porcje, starając się zarobić jak najwięcej. Był także pośrednikiem w handlu ludźmi. To przez niego można było nawiązać kontakt z żandarmami, którzy za odpowiednią opłatą wypuszczali uwięzionych.

Zobacz również

 • Pożegnanie z Marią - plan wydarzeń

  1. Opis niewielkiego pokoiku 2. Spotkanie towarzyskie (z okazji ślubu znajomych) w kantorku 3. Przybliżenie sylwetek zgromadzonych 4. Maria oznajmia, że musi powoli wychodzić, gdyż rano powinna być wcześnie w pracy. Kobieta – studentka polonistyki – chce jeszcze wziąć ze sobą „Hamleta”

  Więcej
 • Pożegnanie z Marią - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

  „Pożegnanie z Marią” zostało opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. W opowiadaniu tym autor przedstawił ze sporą dozą autobiografizmu (wyraźne nawiązania do życia Borowskiego w czasie wojny) realia okupowanej Warszawy. Po przetrwaniu oświęcimskiego piekła pragnieniem twórcy stało się opowiedzenie o tym, czego był ...

  Więcej
 • Pożegnanie z Marią - interpretacja tytułu

  Akcja „Pożegnania z Marią” rozgrywa się w okupowanej Warszawie. Główni bohaterowie zajmują niewielkie mieszkanko znajdujące się obok składu materiałów budowlanych, w którym pracuje narrator. Świat tego wnętrza wyraźnie kontrastuje z grozą i brutalnością obecną za oknami. Ich pokój jest przestr...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11