Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pożegnanie z Marią - bohaterowie - strona 3

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

(lub widząc okazję na zarobek) postanowił wydostać ją z getta. „Stara” wzięła ze sobą całą masę rzeczy – była do nich niezwykle mocno przywiązana. Z niecierpliwością oczekiwała na dołączenie do niej zięcia i córki. Kiedy uświadomiła sobie, że to nie nastąpi, postanowiła powrócić do getta, by odejść wraz z bliskimi.

Inżynier

Właściciel firmy, w której pracuje Tadek. Mężczyzna zamożny i bardzo życzliwy dla swoich pracowników. Przez trzy miesiące opłacał studia narratora, a wynagrodzenia dawał zawsze wyższe, niż zakładało prawo wprowadzone przez okupantów. W relacjach z Niemcami radził sobie dobrze, dlatego też nie miał problemów z prowadzeniem działalności.

Tomasz

Wraz z żoną  mieszkał obok Tadeusza i Marii. Zajmował się handlem podrabianymi obrazami oraz prowadzeniem syndykalistycznego dwutygodnika. Uważał się za skrajnego lewicowca.

Apoloniusz

Malarz i artysta (w pewnym sensie także w sposobie bycia), który pomagał Tadkowi w przygotowywaniu okładki tomiku.

Żydówka

Była pieśniarka, uciekinierka z getta. W czasie pobytu w mieszkaniu Polaków była pod wielkim wrażeniem panującej tam atmosfery.

Sklepikarz

Człowiek nieuczciwy, zawsze wydawał mniejsze porcje, starając się zarobić jak najwięcej. Był także pośrednikiem w handlu ludźmi. To przez niego można było nawiązać kontakt z żandarmami, którzy za odpowiednią opłatą wypuszczali uwięzionych.

Polecamy również:

  • Pożegnanie z Marią - plan wydarzeń

    1. Opis niewielkiego pokoiku 2. Spotkanie towarzyskie (z okazji ślubu znajomych) w kantorku 3. Przybliżenie sylwetek zgromadzonych 4. Maria oznajmia, że musi powoli wychodzić, gdyż rano powinna być wcześnie w pracy. Kobieta – studentka polonistyki – chce jeszcze wziąć ze sobą „Hamleta” Więcej »

  • Pożegnanie z Marią - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

    „Pożegnanie z Marią” zostało opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. W opowiadaniu tym autor przedstawił ze sporą dozą autobiografizmu (wyraźne nawiązania do życia Borowskiego w czasie wojny) realia okupowanej Warszawy. Po przetrwaniu oświęcimskiego piekła pragnieniem twórcy stało się opowiedzenie... Więcej »

  • Pożegnanie z Marią - interpretacja tytułu

    Akcja „Pożegnania z Marią” rozgrywa się w okupowanej Warszawie. Główni bohaterowie zajmują niewielkie mieszkanko znajdujące się obok składu materiałów budowlanych, w którym pracuje narrator. Świat tego wnętrza wyraźnie kontrastuje z grozą i brutalnością obecną za oknami. Ich... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');