Ars moriendi - znaczenie, opis, dzieła - strona 2

próbowali zrobić wszystko, by dołączyć do Boga i świętych.

Ars (bene) moriendi - charakterystyka

Sztuka dobrego umierania miała w swoim założeniu pomagać ludziom w osiągnięciu zbawienia. Doskonałym przykładem dzieła na ten temat jest „Skarga umierającego”, która zachowała się w dwóch wersjach – pieśni i dialogu. Utwór ten pokazuje, że człowiek winien rozliczyć się ze swoim życiem i przeprosić Boga za swoje przewinienia. Uczynienie tego jest wręcz niezbędne do zachowania szans na zbawienie.

Motyw ars moriendi obecny był także w sztukach plastycznych i to właśnie w nich obserwować można jego najciekawsze realizacje. Obrazy, ryciny i miniatury powstawały, by ilustrować teksty poradników. Zazwyczaj ukazują one walkę sił dobra i zła o duszę konającego – wokół łoża znajdują się bliscy odchodzącego, zastygli w modlitewnych pozach, błagający Boga o przyjęcie umierającego do Nieba. Natomiast same poradniki, w których można było znaleźć wspomniane ilustracje, stanowiły po prostu zbiór rad i wskazówek. Jednym z bardziej znaczących dzieł tego typu było „Ars moriendi” Mateusza z Krakowa.

Motyw ars moriendi pojawiał się także w najważniejszych dziełach literackich średniowiecza. Sztandarowym

Polecamy również:

 • Motyw danse macabre - znaczenie, opis, dzieła

  Danse macabre, czyli taniec śmierci, to średniowieczna alegoria ukazująca wszechobecność oraz uniwersalność śmierci. Najczęściej przedstawiana była ona jako figura taneczna (zazwyczaj koło lub korowód), w którym między ludźmi przedstawiającymi różne warstwy społeczeństwa pojawiał się szkielet... Więcej »

 • Motyw deesis - przykłady, opis, znaczenie

  Słowo „deesis” wywodzi się z języka greckiego, w którym oznacza ono modlitwę, prośbę, orędownictwo. W ikonografii chrześcijańskiej terminem tym określa się trójczłonowe przedstawienie Jezusa-Pantokratora (wszechwładcy, Pana całego stworzenia). Zazwyczaj znajduje się on w centrum ikony,... Więcej »

 • Motyw Stabat Mater Dolorosa - przykłady, opis, znaczenie

  „Stabat Mater Dolorosa/ Iuxta Crocem lacrimosa,/ dum pendebat Filius” („Stoi Matka obolała,/ Łzy pod krzyżem przepłakała,/ Gdy na krzyżu Syn jej mrze” (przekład Mirona Białoszewskiego) – tymi słowami rozpoczyna się średniowieczna sekwencja (XIII w.), którą napisał franciszkański... Więcej »

 • Motyw śmierci - Memento mori - znaczenie, utwory, opis

  Stanisław Kwiatkowski w swojej książce zatytułowanej „Średniowieczne dzieje Europy” napisał, że średnia długość życia w tej epoce wynosiła od 25 do 35 lat, a w czasach epidemii spadała nawet do 17. Dzisiaj dane te można uznać za szokujące, ale należy pamiętać, że w tamtych czasach istniała olbrzymia... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39