Za architekta imperium Habsburskiego uznaje się cesarza – Maksymiliana I. To właśnie za sprawą jego działań, austriacka dynastia Habsburgów objęła władzę w Czechach w roku 1526. Od tego momentu Królestwo Czech znalazło się w granicach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.
Po fali reformacji jaka dotknęła nowożytną Europę, w XVI wieku powstały dwa rywalizujące ze sobą obozy. W roku 1608 utworzono – na czele z palatynem reńskim Fryderykiem V, Unię Protestancką. Natomiast w roku 1609 powstała Liga Katolicka, na czele której stanął księże bawarski Maksymilian. W efekcie przyjęcia przez poszczególne kraje europejskie wybranej orientacji pro bądź też anty – habsburskiej, zadecydowało o umiędzynarodowieniu przyszłych konfliktów europejskich.
Ponieważ w XVI wieku w Europie jej środkowa część stanowiła niejako arenę dla poszczególnych mocarstw, na tych właśnie obszarach rozpoczęła się jedna z najkrwawszych wojen nowożytnej Europy – Wojna trzydziestoletnia. Bezpośrednią jej przyczyną stał się konflikt między czeskimi protestantami a Habsburgami. Etap czeski wojny trzynastoletniej przypada na lata 1618 – 1620.
Wymieniając przyczyny wybuchu wojny w Królestwie Czech, należy w pierwszej