Świątynie egipskie - Świątynia Hatszepsut, świątynie w Tebach - opis, historia

Świątynie w starożytnym Egipcie związane były ściśle z osobami kapłanów, dla których głównym obowiązkiem była opieka nad nimi. Każdy z kapłanów miał do dyspozycji osobną świątynie oraz bóstwo któremu służył. W świątyniach zajmowali się organizacją uroczystości, składaniem ofiar w imieniu dobra ludu egipskiego oraz odprawianiem rytuałów. Społeczeństwo Egipskie nazywało je „domami uwielbienia”, gdzie mogli oddawać cześć, spotkać się z danym bóstwem.

Wszystkie świątynie składały się z dwóch części: zewnętrznej – gdzie zaczynały się ceremonie i wewnętrznej, do której wstęp miały osoby najbardziej oddane bogom. Kompleks świątyni otoczony był murem z suszonej cegły, do wejścia z dwoma pylonami prowadziła aleja sfinksów. Wewnątrz zabudowań znajdował się portykowy plac, z którego wejście prowadziło do sali kolumnowej. Kolejne sale stanowiły: sala na świętą barkę, obejście i sanktuarium z posągiem bóstwa, przypisanego do danej świątyni. Oprócz tego do kompleksu należały również święte jezioro, pomieszczenia mieszkalne oraz gospodarcze.

Świątynie Egipskie - świątynia Amona w Karnaku

Jedną z najbardziej znanych i najwybitniejszych świątyń Nowego Państwa – położoną w starożytnych Tebach, ówczesnej religijnej stolicy kraju, była Świątynia Amona. Składała się z wielkich budowli sakralnych wzniesionych wzdłuż dwóch osi: wschód-zachód, północ–południe, szeregu kaplic oraz licznych budowli pomocniczych. Oprócz tego w skład kompleksu wchodził również tzw. ogród botaniczny. Był to zespół pomieszczeń, gdzie znajdowały się rośliny i zwierzęta pochodzące z innych krain. Kolejni władcy rozbudowywali świątynie. Seti I i Ramzes II wznieśli wielką salę hypostylową oraz ufundowali kaplice służące postojowi świętych barek w czasie procesji. Do tego dziedzińca dobudował swą świątynię również Ramzes III.

Świątynie Egipskie - Świątynia Abu Simbel

Świątynie tą wydrążono w skale w XIII w. p.n.e.. Jest miejscem poświęconym Faraonowi Ramzesowi II, którego cztery 20 metrowe posągi stoją przed wejściem do świątyni. Główne wejście prowadzi do monumentalnej sali, gdzie znajduje się posąg przedstawiający Ozyrysa.

Świątynie Egipskie - Świątynia Luxoru

Luxor jest częścią starożytnych Teb, w świątyni odbywało się wiele świąt religijnych. Świątynie Luxorską budowali w III i w II w. p.n.e. faraonowie Tutenhamon, Horemheb oraz Ramzes II. Następnie została ona poświęcona Aleksandrowi Wielkiemu.

Świątynie Egipskie - Świątynia Hatszepsut

Dom uwielbienia Hatszepsut w Deir el-Bahari został zbudowany pomiędzy siódmym, a dwudziestym drugim rokiem rządów Hatszepsut i Totmesa I. Na początku do świątyni prowadziła aleja sfinksów oraz drzew ciągnąca się od brzegu Nilu. Świątynia składała się z trzech dziedzińców leżących na różnych poziomach. Na każdy prowadziły rampy. Każdy taras w świątyni przewyższał kolejny o wysokość portyków. Po obu stronach portyków umieszczone były dwa kolosalne ozyriaki z wizerunkami królowej Hatszepsut.

Polecamy również:

  • Piramidy egipskie i grobowce faraonów - budowa, opis, czas powstania, lokalizacja

    Piramidy są do dziś najsłynniejszymi symbolami starożytnego Egiptu. Większość z nich powstała na zachodnim brzegu Nilu. Miało to związek z wierzeniami starożytnych Egipcjan, którzy uważali Zachód za krainę umarłych. Oprócz tego budowane były względem stron świata i licznych... Więcej »

  • Wielki Sfinks - opis, historia

    Sfinks (gr. Σφίγξ lub czasem Φίξ – Fiks), to mityczne stworzenie, przedstawiane zazwyczaj jako lew z ludzką głową. Wizerunek ten wywodzi się z czasów egipskiego Starego Państwa (XXVIII – XXIII w. p.n.e.). Najstarszym przedstawieniem sfinksa, jest rzeźba Hetepheresa... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43