Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tutenchamon - biografia, panowanie, dokonania

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tutanchamon był królem Egiptu od około 1358 roku p.n.e., pochodził z XVIII dynastii. Był synem Echnatona (Amenhotepa IV), za panowania którego dokonano radykalnych zmian ustrojowych, wprowadzając monoteizm. W okresie tym, za jedyne bóstwo, został uznany widzialny aspekt słońca (egipski Anton), a stolica miasta znajdowała się w Achetaton (dzisiejszym Tell el – Amarna).

Tutanchamon – panowanie

Po śmierci Echnatona, Tutanchamon zasiadł na tronie w wieku zaledwie dziewięciu lat. Zaczął likwidować kult boga Antona. Powrócił do wcześniejszego kultu Amona oraz przeniósł stolicę Egiptu z powrotem do Teb. Zlikwidował nie tylko kult religijny, wprowadzony przez wcześniejszego władcę, ale również kazał wyludnić stolice założoną przez swojego ojca. Ze względu na bardzo młody wiek nie mógł sprawować władzy samodzielnie. Cześć obowiązków, związanych z zarządzaniem kraju, spoczęła na wyższych urzędnikach, na czele z Najwyższym Kapłanem i zarazem Głównym Wezyrem Egiptu – Eje.

Żoną faraona była Anechesenpaaton, jego przyrodnia siostra, która nie dała faraonowi żadnych potomków. Dwukrotnie była w ciąży, jednak poroniła, a zwłoki noworodków – zabalsamowane, znaleziono w grobowcu Tutanchamona w Dolinie

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');