Tutenchamon - biografia, panowanie, dokonania

Tutanchamon był królem Egiptu od około 1358 roku p.n.e., pochodził z XVIII dynastii. Był synem Echnatona (Amenhotepa IV), za panowania którego dokonano radykalnych zmian ustrojowych, wprowadzając monoteizm. W okresie tym, za jedyne bóstwo, został uznany widzialny aspekt słońca (egipski Anton), a stolica miasta znajdowała się w Achetaton (dzisiejszym Tell el – Amarna).

Tutanchamon – panowanie

Po śmierci Echnatona, Tutanchamon zasiadł na tronie w wieku zaledwie dziewięciu lat. Zaczął likwidować kult boga Antona. Powrócił do wcześniejszego kultu Amona oraz przeniósł stolicę Egiptu z powrotem do Teb. Zlikwidował nie tylko kult religijny, wprowadzony przez wcześniejszego władcę, ale również kazał wyludnić stolice założoną przez swojego ojca. Ze względu na bardzo młody wiek nie mógł sprawować władzy samodzielnie. Cześć obowiązków, związanych z zarządzaniem kraju, spoczęła na wyższych urzędnikach, na czele z Najwyższym Kapłanem i zarazem Głównym Wezyrem Egiptu – Eje.

Żoną faraona była Anechesenpaaton, jego przyrodnia siostra, która nie dała faraonowi żadnych potomków. Dwukrotnie była w ciąży, jednak poroniła, a zwłoki noworodków – zabalsamowane, znaleziono w grobowcu Tutanchamona w Dolinie Królów. Tutanchamon zmarł prawdopodobnie w roku 1394 p.n.e., w wieku zaledwie osiemnastu lat. Po jego śmierci, władze przejął ponownie Najwyższy Kapłan, który sprawował ją aż do śmierci w 1390 r. p.n.e..

Grobowiec Tutanchamona

W roku 1922 brytyjski egiptolog, Howard Carter, podczas wykopalisk w Dolnie Królów w Tebach, odnalazł grób Tutanchamona. Był pierwszym faraonem, którego grób przetrwał prawie w nienaruszonym stanie do współczesnych czasów. Grobowiec przedstawiał niesłychane bogactwa. Trumna władcy, w której pochowana była mumia faraona ( w sarkofagu ze złotej blachy ), bogato inkrustowana zrobiona była ze złota, ważyła 120 kilogramów i odznaczała się znakomitym wykonaniem atystycznym. Z imieniem króla Egiptu związana jest również legenda, klątwa rzucona przez kapłanów, która mówi, że każdego kto wejdzie do grobowca czeka nagła śmierć.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
w
ldwjnd • 2021-07-27 09:06:46
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39