Cheops (XXVI w. p.n.e.), był drugim władcą z IV dynastii (XXVII / XXVI w. p.n.e.) założonej przez jego ojca, Faraona Snofru. Cheops był ojcem Chefrena, który przejął władzę w starożytnym Egipcie po jego śmierci.
Cheops – Panowanie
Imię króla Cheopsa, wzięło się od spopularyzowanej przez Herodota, greckiej formy imienia Chufu, skrótu od Chnum-chuefui. Chufu, władzę w Egipcie sprawował od około 2551 r. p.n.e., w tzw. okresie starego państwa, postrzegany przez społeczność staroegipską jako „złoty wiek”. Za jego rządów Egipt był stabilny gospodarczo oraz politycznie. Siedzibą Faraona była stolica, znajdująca się w tamtym okresie w Memfis. Wiadomo na pewno, że Cheops toczył pomyślne walki o opanowanie półwyspu Synaj, gdzie wysłał ekspedycje po miedź i turkusy, dla ochrony przed najazdami koczowniczych plemion.
Piramida Cheopsa
Cheops, już za życia pozostawił po sobie budowle, uważaną do dziś za jeden z cudów świata – Piramidę Cheopsa, znajdującą się w Gizie pod Kairem. Należy ona do tzw. klasycznych piramid (do nich zaliczone są również piramidy jego ojca i syna), które były symbolami wielkich osiągnięć technicznych, jakie opanowali starożytni Egipcjanie. Ta, wzniesiona z rozkazu faraona Cheopsa piramida (ok. 2560 roku p.n.e.), licząca sobie dziś 137 m, wskazywała jak zaawansowane było w kwestiach organizacyjnych, państwo rządzone przez Chufu. Do jej budowy zużyto około dwóch i pół miliona bloków kamiennych, z czego każdy ważył średnio dwóch i pół tony. Ta wspaniała budowla była, odpowiednim miejscem pochówku Faraona, którego lud uważał powszechnie za boga. Kult Cheopsa, był popularny jeszcze za czasów rzymskich.