Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Echnaton - czasy panowania, panowanie, zasługi

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Amenhotep IV (później zmienił imię na Echnaton), władca z XVIII dynastii (poł. XVI – XIV), syn Amenhotepa III i królowej Teje.

Echaton – panowanie

Jego rządy były dość burzliwym okresem w dziejach starożytnego Egiptu, ze względu na dokonaną przez Faraona radykalną zmianę, wprowadzającą monoteizm. Za jedyne bóstwo został uznany Anton (tarcza słoneczna), który według legendy przyśnił się królowi Egiptu, przedstawiając się jako jedyny, prawdziwy bóg. Od tej pory Faraon poświęcił się całkowicie sprawą związanym z religią. Zmienił wcześniejsze imię na Echnaton (blask Atona), a stolice kraju przeniósł do nowo wybudowanego miasta Achetaton (dzisiejszego Tell el-Amarna). Przysiągł, że nigdy nie opuścić swojej nowej stolicy, przez co nie mógł wykonywać podstawowych funkcji władcy. Zaniedbał przy tym dyplomację i politykę zagraniczną kraju na rzecz rozwoju religii.

Odrzucenie całego panteonu bogów egipskich, powszechne niszczenie ich imion oraz wizerunków (powstały specjalne grupy kamieniarzy, które skuwały imiona innych bóstw), wywołały opór oraz niezadowolenie społeczne. Dodatkowo sprawy państwa, które z biegiem czasu traciło swoją silną pozycje na Bliskim Wschodzie, przeszły w ręce najwyższego

Polecamy również:

  • Cheops - biografia, panowanie, zasługi

    Cheops (XXVI w. p.n.e.), był drugim władcą z IV dynastii (XXVII / XXVI w. p.n.e.) założonej przez jego ojca, Faraona Snofru. Cheops był ojcem Chefrena, który przejął władzę w starożytnym Egipcie po jego śmierci. Więcej »

  • Tutenchamon - biografia, panowanie, dokonania

    Tutanchamon był królem Egiptu od około 1358 roku p.n.e., pochodził z XVIII dynastii. Był synem Echnatona (Amenhotepa IV), za panowania którego dokonano radykalnych zmian ustrojowych, wprowadzając monoteizm. W okresie tym, za jedyne bóstwo, został uznany widzialny aspekt słońca (egipski Anton),... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =