Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Piramidy egipskie i grobowce faraonów - budowa, opis, czas powstania, lokalizacja

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Piramidy są do dziś najsłynniejszymi symbolami starożytnego Egiptu. Większość z nich powstała na zachodnim brzegu Nilu. Miało to związek z wierzeniami starożytnych Egipcjan, którzy uważali Zachód za krainę umarłych. Oprócz tego budowane były względem stron świata i licznych gwiazdozbiorów. Na obszarze Egiptu można znaleźć 67 ukończonych piramid i ok. 25 nieukończonych, najwięcej z nich znajduje się w nekropoliach w Gizie pod Kairem.

Podstawowa funkcja piramid, to miejsce wiecznego spoczynku faraonów. Do grobowców królewskich składano zmumifikowane ciało władcy oraz liczne przedmioty użytku codziennego, których mógł potrzebować w życiu pozagrobowym. Oprócz tych przedmiotów, na wyposażenie grobowców składały się również liczne kosztowności, złoto, dzieła sztuki a czasem również broń. W większości odnalezionych grobowcach znajdowały się również symboliczne figurki – uszebti, które miały symbolizować służących faraona oraz kanopy – urny grobowe, gdzie przechowywano zabalsamowane organy wewnętrzne władcy. W skład zespołu grobowego, oprócz samej piramidy, wchodziła również świątynia grobowa budowana po jej wschodniej stronie, piramidki satelickie oraz świątynia dolna zlokalizowana bliżej

Polecamy również:

  • Dolina Królów - czym była, data powstania, znaczenie

    W starożytnym Egipcie, wielką wagę przykładano do kultu zmarłych. Wierzono, że śmierć nie jest końcem istnienia człowieka, a nawet uważano ją za początek jego wiecznej egzystencji w zaświatach. Egipcjanie przykładali wielka wagę do kwestii samego pochówku zmarłych, ze względu na przekonanie o związku... Więcej »

  • Grobowiec Tutenchamona - opis, historia

    W roku 1922 brytyjski egiptolog, Howard Carter, odkrył grób Faraona Tutanchamona – króla Egiptu, który zasiadł na tronie w wieku zaledwie dziewięciu lat. Pochodził z XVIII dynastii, był synem Echnatona oraz jego siostry. Ze względu na bardzo młody wiek nie sprawował władzy samodzielnie,... Więcej »

  • Mumie egipskie i mumifikacja - opis, historia, znaczenie

    Ostatecznym miejscem pochówku faraona, był grobowiec w piramidzie, najczęściej zbudowanej jeszcze za życia władcy. Jego ciało transportowano Nilem do świątyni dolnej, która stanowiła część kompleksu znajdującego się przy piramidzie. Tam też dokonywano mumifikacji i wszystkich niezbędnych... Więcej »

Komentarze (1)
3 + 4 =
Komentarze
. • 2015-02-01 20:49:11
It's ok :)