Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mumie egipskie i mumifikacja - opis, historia, znaczenie

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ostatecznym miejscem pochówku faraona, był grobowiec w piramidzie, najczęściej zbudowanej jeszcze za życia władcy. Jego ciało transportowano Nilem do świątyni dolnej, która stanowiła część kompleksu, znajdującego się przy piramidzie. Tam też dokonywano mumifikacji i wszystkich niezbędnych rytuałów. Jednak proces mumifikacji władcy, czy też najbogatszych ludzi społeczeństwa egipskiego, różnił się od tego, na który stać było najbiedniejszych. Zakopywano ich na pustyni, podobnie jak na początku czyniono ze wszystkim zmarłymi.

Starożytny Egipt – Mumifikacja

Proces mumifikacji zwłok uważano za warunek konieczny, jeśli dusza miała zaznać szczęścia w życiu pozagrobowym, ciało nie mogło uleć rozkładowi. Na początku zmarłemu rozcinano klatkę piersiową, a następnie wyciągano wszystkie organy wewnętrzne, oprócz serca. Serce zostawiano, ponieważ wierzyli, że musi ono zostać zważone na sądzie duszy przez boga Ozyrysa – pana zaświatów. Mózg wyjmowano przez nos, przy pomocy odpowiednich haków. Ciało następnie myto i moczono w specjalnych roztworach przez ok. 70 dni, w celu usunięcia całej wody z organizmu. Kiedy proces był zakończony, kapłani polewali go żywicą dla zakonserwowawania. Jamę brzuszną

Polecamy również:

  • Dolina Królów - czym była, data powstania, znaczenie

    W starożytnym Egipcie, wielką wagę przykładano do kultu zmarłych. Wierzono, że śmierć nie jest końcem istnienia człowieka, a nawet uważano ją za początek jego wiecznej egzystencji w zaświatach. Egipcjanie przykładali wielka wagę do kwestii samego pochówku zmarłych, ze względu na przekonanie o związku... Więcej »

  • Grobowiec Tutenchamona - opis, historia

    W roku 1922 brytyjski egiptolog, Howard Carter, odkrył grób Faraona Tutanchamona – króla Egiptu, który zasiadł na tronie w wieku zaledwie dziewięciu lat. Pochodził z XVIII dynastii, był synem Echnatona oraz jego siostry. Ze względu na bardzo młody wiek nie sprawował władzy samodzielnie,... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =