Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Grobowiec Tutenchamona - opis, historia

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W roku 1922 brytyjski egiptolog, Howard Carter, odkrył grób Faraona Tutanchamona – króla Egiptu, który zasiadł na tronie w wieku zaledwie dziewięciu lat. Pochodził z XVIII dynastii, był synem Echnatona oraz jego siostry. Ze względu na bardzo młody wiek nie sprawował władzy samodzielnie, większość obowiązków spoczywała na Najwyższym kapłanie Eje. Żoną Faraona była Anechesenpaaton, jego przyrodnia siostra. Tutanchamon zmarł w roku 1349 p.n.e., w wieku osiemnastu lat.

Carter odnalazł grób w Dolinie Królów w Tebach (dolina położona na terenie Teb Zachodnich, będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii), w praktycznie nienaruszonym stanie. W grobowcu odnaleziono trumnę wykonaną ze złota, w kształcie zmarłego Tutenchamona, ważącą 120 kilogramów, w której spoczywała mumia Faraona, w sarkofagu ze złotej blachy. Twarz Tutanchamona była również ze złota, a w skrzyżowanych na piersi dłoniach trzymał on symbole władzy egipskiej, bicz oraz zakrzywione berło. Niesłychanym bogactwem odznaczała się również skrzynia, na której przedstawiono władcę w czasie bitwy oraz na polowaniu. W grobowej komorze odkryto cztery kaplice, w których umieszczony był kwarcytowy sarkofag,

Polecamy również:

  • Dolina Królów - czym była, data powstania, znaczenie

    W starożytnym Egipcie, wielką wagę przykładano do kultu zmarłych. Wierzono, że śmierć nie jest końcem istnienia człowieka, a nawet uważano ją za początek jego wiecznej egzystencji w zaświatach. Egipcjanie przykładali wielka wagę do kwestii samego pochówku zmarłych, ze względu na przekonanie o związku... Więcej »

  • Mumie egipskie i mumifikacja - opis, historia, znaczenie

    Ostatecznym miejscem pochówku faraona, był grobowiec w piramidzie, najczęściej zbudowanej jeszcze za życia władcy. Jego ciało transportowano Nilem do świątyni dolnej, która stanowiła część kompleksu znajdującego się przy piramidzie. Tam też dokonywano mumifikacji i wszystkich niezbędnych... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =