Sieciech - kim był? Wpływ Sieciecha na Władysława Hermana

W roku 1079 Władysław Herman zostaje wyniesiony na tron polski – na skutek buntu możnych, przeciw jego bratu królowi Bolesławowi Śmiałemu. Jedną z osób, która przyczyniła się do wytworzenia się takiej sytuacji miał być Sieciech.

Pochodzący z rodu Starżów – Toporczyków, miał sprawować faktyczną władzę w państwie polskim za czasów panowania Władysława Hermana. Sieciech żył na przełomie XI i XII w., był Palatynem księcia polskiego w latach 1080 – 1100.

W okresie piastowania swojej funkcji, przyczynił się do wygnania króla Bolesława Śmiałego. Oprócz tego miał wpływ na losy dwóch synów Władysława Hermana. Za jego namową, starszy Zbigniew miał zostać oddany do saskiego klasztoru. Sieciech był również pierwszym opiekunem Bolesława Krzywoustego. W działaniach na dworze Władysława Hermana, palatynowi miała również pomagać żona władcy polskiego – Judyta Maria, domniemana kochanka Sieciecha.

Poza swoją działalnością polityczną, Sieciech był również fundatorem wielu kościołów. Jako przykład można podać kościół Świętego Andrzeja, znajdujący się w Krakowie. Dodatkowo palatyn zapisał się w historii jako osoba, za sprawą której wybito pierwsze prywatne monety w Polsce. Imię palatyna, które się na nich pojawiło, stanowi drugi najstarszy zabytek piśmiennictwa polskiego.

Po zaprowadzeniu porządku na granicach państwa Polskiego, Władysław Herman przystąpił do odbudowy pozycji oraz autorytetu władcy. Zostały one bowiem zachwiane wydarzeniami z ostatnich lat panowania jego brata – Bolesława Śmiałego. W osiągnięciu celu pomagał księciu polskiemu Sieciech, w którego ręce z biegiem czasu przechodziło coraz więcej władzy.

Formowanie się takiej sytuacji nie podobało się reszcie możnych polskich. Sieciech sprawował najwyższe funkcje wojskowe i państwowe pod nieobecność księcia. Wynosił również do najwyższych godności państwowych swoich popleczników.

Sytuacja palatyna pogorszyła się kiedy na Śląsk powrócił starszy syn Władysława Hermana – Zbigniew. Niedługo po tym zdarzeniu doprowadzono do buntu w różnych częściach kraju. Według jego uczestników, bunt nie był wymierzony w osobę samego księcia, a wobec znienawidzonego wojewody Sieciecha, cieszącego się bezgranicznym zaufaniem władcy.

Na obszarze Polski wybucha wojna domowa, do której możni wciągają również oprócz Zbigniewa, młodszego syna Władysława – Bolesława Krzywoustego. W pierwszej fazie wojny po przegranej w roku 1096 pod Gopłem, Zbigniew zostaje uwięziony. Jednak już rok później dzięki interwencji biskupów zostaje uwolniony. Następnie książę polski uznaje go za swego pełnoprawnego potomka.

W roku 1097 wybuchają kolejne walki. Możni po raz kolejny występują w imieniu synów Władysława Hermana. Ten ostatni zostaje w końcu zmuszony do wygnania Sieciecha. Prawdopodobnie miał on jeszcze powrócić do kraju, a następnie został oślepiony.

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 5 =
imie
2020-04-22 09:11:01
aha
Masza05x
2019-05-22 18:56:41
Niezłe. Dzięki
Ostatnio komentowane
9
kjkjkjkjk] • 2021-01-16 12:36:17
p
carlos • 2021-01-16 08:12:48
okej dzk
uga buga • 2021-01-15 10:25:25
piotr - dziękujemy za zwrócenie uwagi - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-01-15 08:15:00
bardzo fajny tekst
lucek pucek • 2021-01-14 18:40:10