Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rola kościoła katolickiego w walce z władzą komunistyczną w Polsce - strona 3

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

II

Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas tej wieloletniej walki z władzami komunistycznymi o tożsamość narodu był wybór metropolity krakowskiego Karola Wojtyły na papieża. Stało się to 16 października 1978 roku. Wybór tej, podyktowany w dużej mierze kwestiami politycznymi, był dla komunistów powodem do paniki. Oto bowiem, głową kościoła katolickiego, jednym z najpotężniejszych ludzi na świecie, który od tej pory uzyskał bezpośredni dostęp do politycznych przywódców najpotężniejszych państw, takich jak Stany Zjednoczone, RFN, czy Wielka Brytania, został Polak. Karol Wojtyła jako Jan Paweł II mógł od tej pory prowadzić niczym nieograniczoną politykę na najwyższym szczeblu na rzecz upadku komunizmu. W społeczeństwie polskim z kolei wybór ten przyniósł powiew nadziei na odmianę losu. Już w następnym roku po wyborze papież przyjechał do Polski na pielgrzymkę, która stała się okazją do manifestacji uczuć patriotycznych i oporu wobec władz. Telewizja państwowa ograniczała relacje z pielgrzymki do niezbędnego minimum, umniejszając liczebność osób uczestniczących w spotkaniach z papieżem. dzięki temu w Polakach zostało uwolnione pragnienie niepodległości, a proces obalenia komunizmu

Polecamy również:

  • List biskupów polskich do biskupów niemieckich - przyczyny, czego dotyczył, konsekwencje

    Stosunki panujące pomiędzy państwami niemieckimi a Polską po II wojnie światowej nie należały, z oczywistych względów, do najcieplejszych. W propagandzie PRL-u Niemcy były zawsze ukazywane jako kraj śmiertelnie niebezpiecznie, wrogi Polsce, a w przypadku Niemiec Zachodnich - ciągle sekretnie nazistowski. Tym... Więcej »

  • Bł. Jerzy Popiełuszko - biografia, zasługi

    Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy na Podlasiu. Dwa dni później został ochrzczony w kościele w Suchowoli. Wówczas otrzymał imię swojego stryja –  Alfons (zmienił je na Jerzy Aleksander dopiero w okresie nauki w seminarium). W latach nastoletnich był... Więcej »

  • Stefan Wyszyński - biografia, zasługi, najważniejsze informacje

    Stefan Wyszyński przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 r. we wsi Zuzela (na granicy Mazowsza i Podlasia) jako drugie dziecko Stanisława (organisty miejscowego kościoła) i Julianny Wyszyńskich. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu swoich 23. urodzin.  Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =