Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Plemiona słowiańskie - podział, mapa i charakterystyka

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Plemiona słowiańskie to grupa lokalnych wspólnot osadniczych z wczesnego średniowiecza, , które istniały na terenie osadniczym Słowian. Pochodzenie nazwy jest niemożliwe do wyjaśnienia, ze względu na brak danych na ten temat. Najstarsza nazwa słowiańska to „Wenedowie“, którą wspomniano pierwszy raz w I w. n. e. Co do nazwy „Słowianie“ to nie wiadomo kiedy powstała i od czego się wywodzi.

Podział plemion słowiańskich

- Słowianie zachodni : Drzewianie. Obodrzyce, Pomorzanie, Chyżanie, Ranowie, Wieleci, Wolinianie. Bobrzanie, Redarowie, Trzebowianie, Polanie (wielkopolscy) , Mazowszanie, Łużyczanie, Dziadoszanie, Ślężanie, Wiślanie, Sandomierzanie, Czesi, Morawianie, Słowacy

- Słowianie wschodni : Słowienie, Krywicze, Wiatycze, Dregowicze, Radymicze, Siewierzanie, Wołynianie, Drewlanie, Polanie (naddnieprzańscy), Ulicze

- Słowianie południowi : Słoweńcy, Chorwaci, Serbowie

Charakterystyka

- Ludność indoeuropejska posługująca się językami słowiańskimi, posiadająca wspólne pochodzenie etniczne, podobne zwyczaje i obrzędy.

- Zamieszkuje Europę środkową, wschodnią i południową

- Najliczniejsza grupa indoeuropejska w Europie.

- Słowiańszczyzna obejmuje 140 grup etnicznych o zróżnicowanej

Polecamy również:

  • Ekspansja i osadnictwo Słowian

    Pierwsze obszary ekspansji plemion słowiańskich obejmowały ziemie na wschodzie po środkowy Dniepr. Ze względu na działalność Hunów na terenach czarnomorskich oraz tych położonych w kierunku południowym od Dunaju, zahamowało przemieszczanie się Słowian w stronę południową. Ekspansja słowiańska została... Więcej »

  • Podróże Ibrahima ibn Jakuba - Europa, Słowiańszczyzna, Praga, Miasto Kobiet

    Ibrahim ibn Jakub średniowieczny pisarz i podróżnik, który brał udział w misjach politycznych, wyprawach kupieckich i poselstwach, przemierzając Europę i opisując jej mieszkańców, krainy i państwa. Jego opisy stanowią dziś źródło wiedzy o wczesnym średniowieczu oraz fascynującą lekturę... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =