Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Plemiona słowiańskie - podział, mapa i charakterystyka

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Plemiona słowiańskie to grupa lokalnych wspólnot osadniczych z wczesnego średniowiecza, , które istniały na terenie osadniczym Słowian. Pochodzenie nazwy jest niemożliwe do wyjaśnienia, ze względu na brak danych na ten temat. Najstarsza nazwa słowiańska to „Wenedowie“, którą wspomniano pierwszy raz w I w. n. e. Co do nazwy „Słowianie“ to nie wiadomo kiedy powstała i od czego się wywodzi.

Podział plemion słowiańskich

- Słowianie zachodni : Drzewianie. Obodrzyce, Pomorzanie, Chyżanie, Ranowie, Wieleci, Wolinianie. Bobrzanie, Redarowie, Trzebowianie, Polanie (wielkopolscy) , Mazowszanie, Łużyczanie, Dziadoszanie, Ślężanie, Wiślanie, Sandomierzanie, Czesi, Morawianie, Słowacy

- Słowianie wschodni : Słowienie, Krywicze, Wiatycze, Dregowicze, Radymicze, Siewierzanie, Wołynianie, Drewlanie, Polanie (naddnieprzańscy), Ulicze

- Słowianie południowi : Słoweńcy, Chorwaci, Serbowie

Charakterystyka

- Ludność indoeuropejska posługująca się językami słowiańskimi, posiadająca wspólne pochodzenie etniczne, podobne zwyczaje i obrzędy.

- Zamieszkuje Europę środkową, wschodnią i południową

- Najliczniejsza grupa indoeuropejska w Europie.

- Słowiańszczyzna obejmuje 140 grup etnicznych o zróżnicowanej

Polecamy również:

  • Ekspansja i osadnictwo Słowian

    Pierwsze obszary ekspansji plemion słowiańskich obejmowały ziemie na wschodzie po środkowy Dniepr. Ze względu na działalność Hunów na terenach czarnomorskich oraz tych położonych w kierunku południowym od Dunaju, zahamowało przemieszczanie się Słowian w stronę południową. Ekspansja słowiańska została... Więcej »

  • Podróże Ibrahima ibn Jakuba - Europa, Słowiańszczyzna, Praga, Miasto Kobiet

    Ibrahim ibn Jakub średniowieczny pisarz i podróżnik, który brał udział w misjach politycznych, wyprawach kupieckich i poselstwach, przemierzając Europę i opisując jej mieszkańców, krainy i państwa. Jego opisy stanowią dziś źródło wiedzy o wczesnym średniowieczu oraz fascynującą lekturę... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =