Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podróże Ibrahima ibn Jakuba - Europa, Słowiańszczyzna, Praga, Miasto Kobiet

Ibrahim ibn Jakub średniowieczny pisarz i podróżnik, który brał udział w misjach politycznych, wyprawach kupieckich i poselstwach, przemierzając Europę i opisując jej mieszkańców, krainy i państwa. Jego opisy stanowią dziś źródło wiedzy o wczesnym średniowieczu oraz fascynującą lekturę rozpalającą wyobraźnię badaczy przeszłości.

Pochodzenie

Najprawdopodobniej urodził się w rodzinie żydowskiej, w Tortozie nad rzeką Ebro, w dzisiejszej Hiszpanii. Miasto to było wówczas rządzone przez arabskich kalifów z dynastii Omajjadów, Abd ar Rachmana III i Al Hakama II. Żydzi mieszkający na rządzonym przez Arabów Półwyspie Iberyjskim cieszyli się spokojem i wolnością religijną, mogli także brać udział w życiu kulturalnym i społecznym. W roku 965 kalif Al Hakam wysłał poselstwo do cesarza Ottona I, w którym uczestniczył także Ibrahim ibn Jakub. Na uwagę zasługuje fakt, że Ibrahim handlował niewolnikami pochodzącymi z terenów Słowiańszczyzny, mógł być także szpiegiem arabskich władców Andaluzji.

Podróż przez Europę

Nie wiadomo jakie były zadania poselstwa wysłanego do Ottona I. Być może powodem było sprowadzenie do cesarstwa ciała jakiegoś świętego lub stosunki handlowe między Hiszpanią a cesarstwem.

Zobacz również

  • Podział Słowian na grupy

    Olbrzymie tereny środkowej i wschodniej Europy, we wczesnym średniowieczu, zajmowali Słowianie zaliczający się do ludów indoeuropejskich. W V i VI w. plemiona słowiańskie opanowały obszary w dorzeczu rzek Wisły oraz Warty. Podczas wędrówki ludów, przypadających na I tysiąclecie naszej ery, znacznie rozszerzył się ...

    Więcej
  • Ekspansja i osadnictwo Słowian

    Pierwsze obszary ekspansji plemion słowiańskich obejmowały ziemie na wschodzie po środkowy Dniepr. Ze względu na działalność Hunów na terenach czarnomorskich oraz tych położonych w kierunku południowym od Dunaju, zahamowało przemieszczanie się Słowian w stronę południową. Ekspansja słowiańska została wznowiona po śmierci...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28