Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Obóz zagłady Treblinka - historia, likwidacja obozu

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Niemcy rozpoczęli budowę obozu w Treblince na przełomie maja i czerwca 1942 roku w ramach „Akcji Reinhard”, której celem była zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Zamordowano w nim blisko 900 tysięcy Żydów. Obóz został zlikwidowany w listopadzie 1943 roku.

Treblinka I

Pierwszym obozem powstałym w okolicach Treblinki był karny obóz pracy Treblinka I. Od lipca 1941 roku Niemcy przetrzymywali tam Polaków, później również Żydów. Panował tam głód i terror. Obóz zlikwidowano w lipcu 1944 roku, z około 20 tysięcy uwięzionych tam Polaków i Żydów, przeżyła połowa.

Treblinka II

Obóz Treblinka II, który powstał w ramach „Akcji Reinhard” obok obozu Treblinka I, był kierowany przez kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich austriackich, którzy kierowali około 120 strażnikami pochodzenia ukraińskiego.

Pierwszym komendantem obozu zagłady w Treblince był dr medycyny Irmfried Eberl. We wrześniu 1942 roku zastąpił go SS hauptsturmfuehrer Franz Paul Stangl. Wcześniej był komendantem obozu w Sobiborze. Ubierał się on w biały mundur, dlatego przez więźniów był nazywany „Białą Śmiercią”.

23 lipca 1942 r. do Treblinki przybył pierwszy transport, wiozący Żydów deportowanych z Warszawy. Przez miesiąc

Polecamy również:

  • Auschwitz-Birkenau - historia

    Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jest jednym z najważniejszych symboli Holocaustu i II wojny światowej. Miejsce to cieszy się od dawna złą sławą obozu koncentracyjnego o największej ilości zamordowanych więźniów. Mimo że w ostatnich latach zweryfikowana lista ofiar została znacząco zmniejszona... Więcej »

  • Obóz pracy, obóz zagłady, obóz koncentracyjny - definicja, historia, przykłady

    Mianem obozów koncentracyjnych określane są miejsca specjalnie przystosowane do przetrzymywania określonych grup więźniów (osadzanych często bez wyroków), którzy z różnych względów uważani są za szkodliwych bądź niebezpiecznych. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');