III wyprawa krzyżowa - data, przyczyny, przebieg, skutki

Muzułmanom w roku 1144 udaje się zdobyć hrabstwo Edessy. Wydarzenie to było bezpośrednią przyczyną zorganizowania drugiej wyprawy krzyżowej. Miała ona miejsce w latach 1147 – 1149, a na jej czele stanęli – król Francji Ludwik VII oraz król Niemiec Konrad III. Jednak zatargi między dwoma monarchami doprowadziły do sytuacji, gdzie każdy z nich działał na własną rękę. Cała krucjata ostatecznie zakończyła się rozbiciem sił niemieckich i francuskich przez Turków.

W kolejnych latach wzrosło napięcie pomiędzy Królestwem Jerozolimskim a Egiptem. W ostatnim z ośrodków władzę przejął Saladyn. Był on wybitnym politykiem i wodzem muzułmańskim, sułtanem Egiptu, założycielem dynastii Ajjubidów. W roku 1187 udało mu się pokonać krzyżowców i zdobyć Królestwo Jerozolimskie.

Po przegranej bitwie pod Hattin (1187) sułtan Egiptu opanował niemal całe terytorium Królestwa, łącznie ze stolicą. W posiadaniu krzyżowców pozostały jedynie – Tyr, Trypolis oraz Antiochia. Wiadomość o klęsce krzyżowców oraz kolejnych sukcesach Saladyna wstrząsnęły Europą Zachodnią.

W tak zaistniałej sytuacji zorganizowano trzy wyprawy, które później nazwano trzecią krucjatą. W tej wyprawie krzyżowej wzięli udział król Filip August – krzyżowcy francuscy, cesarz Fryderyk I Rudobrody – krzyżowcy niemieccy oraz król Ryszard Lwie Serce – krzyżowcy angielscy.

Ekspedycja z Niemiec wyruszyła pod wodzą cesarza w roku 1189. Kierowała się w stronę Syrii drogą lądową poprzez Anatolię. W toku wyprawy krzyżowcom niemieckim udało się zdobyć Ikonium i pomimo ofensywy Seldżuków, przedostali się do Cylicji. Tam jednak dobrze przygotowana krucjata niemiecka praktycznie się zakończyła. W rzece Salef – na skutek wypadku, utonął cesarz Fryderyk (10.07.1190 r.), co w efekcie zdezorganizowało resztę wyprawy.

Dwie pozostałe ekspedycje wyruszyły drogą morską, zatrzymując się na Sycylii przez blisko sześć miesięcy. Ostatecznie wyprawa podzieliła się – siły Filipa Augusta dotarły do Akki (20.04.1191 r.), a flota Ryszarda na skutek burzy wylądowała na Cyprze, który został przez niego opanowany.

Wspólne wysiłki krzyżowców różnych narodowości doprowadziły ostatecznie, w roku 1191, do odzyskania Akki. Odniesiony sukces stał się jednak pretekstem dla władcy francuskiego do wycofania się z wyprawy krzyżowej. W tej sytuacji naczelne dowództwo nad krucjatą przypadło Ryszardowi Lwie Serce. W przeciągu kilku kolejnych miesięcy prowadził on ciągłe walki w celu odzyskania utraconych terenów Królestwa Jerozolimskiego.

Jednak, mimo kliku militarnych sukcesów, cała ekspedycja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Ze względu na konieczność powrotu do Europy władca anglo – normandzki musiał pójść na kompromis z Saladynem. W roku 1192 zawarto więc rozejm – w posiadaniu krzyżowców miały pozostać wybrzeże od Tyru do Jafy. Sułtan Egiptu miał natomiast zatrzymać resztę obszarów Królestwa Jerozolimskiego, godząc się jednocześnie na dopuszczanie pielgrzymów do miejsc świętych.

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
Filut
2020-02-20 19:33:52
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Ostatnio komentowane
lulll
Anonimek • 2020-10-26 12:07:17
kdaglvkf;djg;jf;kjgdk;fjbfjkbjjkjkjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj...
ohah • 2020-10-26 09:26:26
UwU
UwU • 2020-10-26 09:04:45
Opisz przemysł
Zbychu sto noga • 2020-10-25 13:38:03
Wow
Kaja • 2020-10-24 09:18:06