Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hipolit Cegielski - biografia, osiągnięcia - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

w 1842 roku. Został jednak wyrzucony z pracy ponieważ sprzeciwił się kontroli, jakie w czasie niepokojów związanych z wybuchem powstania krakowskiego w 1846 roku, nakazały władze zaborcze w pokojach uczniów gimnazjum. Ponadto został przez władze pruskie oskarżony o podżeganie swoich wychowanków do protestów antyzaborczych. Pozbawiony w ten sposób możliwości utrzymania rodziny, założył z pomocą przyjaciół sklep z narzędziami rolniczymi, z czasem przekształcony w niewielką fabrykę narzędzi i maszyn rolniczych. Zakład ten systematycznie się rozrastał (powstała min. odlewnia). W 1849 roku zakład zatrudniał już 400 pracowników i wciąż się prężnie rozwijał. Produkowane przez jego zakład narzędzia zyskały duże uznanie w Wielkopolsce ze względu na ich trwałość i dobre wykonanie. W ten sposób Cegielski przyczynił się do rozwoju zarówno przemysłu, jak i rolnictwa na terenie Wielkopolski. Klientów szukał wśród polskich rolników z Wielkopolski i Królestwa. Kluczowym momentem rozwoju fabryki było zainstalowanie maszyny parowej, która była jednym z najważniejszych wynalazków XIX wieku. Dzięki niej Cegielski zaczął produkować mechaniczne młockarnie i stał się poważną konkurencją dla niemieckich

Polecamy również:

  • Germanizacja w zaborze pruskim - na czym polegała, metody, cele

    Podobnie jak w państwie rosyjskim, władze pruskie, później zaś niemieckie patrzyły nieprzychylnie na wszelkie ruchy narodowe wśród ludności polskiej. Polski patriotyzm uważano za niebezpieczny, był on stałym zagrożeniem dla stabilności kraju. Z tego powodu też władze pruskie i niemieckie dążyły do... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =