Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hipolit Cegielski - biografia, osiągnięcia

Ostatnio komentowane
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Hipolit CegielskiHipolit Cegielski był polskim przemysłowcem, humanistą, filologiem, społecznikiem, nauczycielem. Dziełem jego życia są zakłady przemysłowe oznaczone symbolem HCP wpisanym w koło, które mimo zawieruchy dwóch wojen światowych i nacjonalizacji zakładów w czasach komunistycznych, istnieją do dziś, będąc w pewnym sensie pomnikiem jego dokonań.

Dzieciństwo

Hipolit Cegielski urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach k/Gniezna, jako syn Michała Cegielskiego i Józefy z Palkowskich. W dzieciństwie przeżył śmierć matki oraz bankructwo ojca. Być może dlatego, nie chcąc być dla niego ciężarem, stał się bardzo samodzielny jak na swój ówczesny wiek. W latach 1827-1830 uczęszczał do gimnazjum w pobliskim Trzemesznie. Potem jednak przeniósł się do Poznania, gdzie ukończył Gimnazjum im. św. Marii Magdaleny. Po maturze rozpoczął naukę na uniwersytecie w Berlinie, który ukończył broniąc pracy doktorskiej „De negatione”.

Praca

Po studiach, zaczął nauczać w swoim dawnym gimnazjum w Poznaniu, języka polskiego, historii oraz łaciny i greki. Dużo wtedy publikował, zwłaszcza artykuły z zakresu lingwistyki i dydaktyki. Na szczególną uwagę zasługuje rozprawa „O słowie polskim i koniugacjach jego”, którą wydał

Polecamy również:

  • Germanizacja w zaborze pruskim - na czym polegała, metody, cele

    Podobnie jak w państwie rosyjskim, władze pruskie, później zaś niemieckie patrzyły nieprzychylnie na wszelkie ruchy narodowe wśród ludności polskiej. Polski patriotyzm uważano za niebezpieczny, był on stałym zagrożeniem dla stabilności kraju. Z tego powodu też władze pruskie i niemieckie dążyły do... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =