Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hipolit Cegielski - biografia, osiągnięcia

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
I dzeciaki w liceach pozniej wypisuja takie bzdury. IUS NATURALE!!! Nie zadne LEX! To sa p...
Lujiki • 2019-09-19 22:08:57
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Pal wroty
dawid • 2019-09-19 09:22:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Hipolit CegielskiHipolit Cegielski był polskim przemysłowcem, humanistą, filologiem, społecznikiem, nauczycielem. Dziełem jego życia są zakłady przemysłowe oznaczone symbolem HCP wpisanym w koło, które mimo zawieruchy dwóch wojen światowych i nacjonalizacji zakładów w czasach komunistycznych, istnieją do dziś, będąc w pewnym sensie pomnikiem jego dokonań.

Dzieciństwo

Hipolit Cegielski urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach k/Gniezna, jako syn Michała Cegielskiego i Józefy z Palkowskich. W dzieciństwie przeżył śmierć matki oraz bankructwo ojca. Być może dlatego, nie chcąc być dla niego ciężarem, stał się bardzo samodzielny jak na swój ówczesny wiek. W latach 1827-1830 uczęszczał do gimnazjum w pobliskim Trzemesznie. Potem jednak przeniósł się do Poznania, gdzie ukończył Gimnazjum im. św. Marii Magdaleny. Po maturze rozpoczął naukę na uniwersytecie w Berlinie, który ukończył broniąc pracy doktorskiej „De negatione”.

Praca

Po studiach, zaczął nauczać w swoim dawnym gimnazjum w Poznaniu, języka polskiego, historii oraz łaciny i greki. Dużo wtedy publikował, zwłaszcza artykuły z zakresu lingwistyki i dydaktyki. Na szczególną uwagę zasługuje rozprawa „O słowie polskim i koniugacjach jego”, którą wydał

Polecamy również:

  • Germanizacja w zaborze pruskim - na czym polegała, metody, cele

    Podobnie jak w państwie rosyjskim, władze pruskie, później zaś niemieckie patrzyły nieprzychylnie na wszelkie ruchy narodowe wśród ludności polskiej. Polski patriotyzm uważano za niebezpieczny, był on stałym zagrożeniem dla stabilności kraju. Z tego powodu też władze pruskie i niemieckie dążyły do... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =