Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ewakuacja spod Dunkierki (1940)

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

10 maja 1940 roku niespodziewana niemiecka ofensywa na Belgię, Holandię i Luksemburg zakończyła okres „dziwnej wojny” na Zachodzie i rozpoczęła kampanię francuską. Już wkrótce okazało się, że zamierzenia zatrzymania Niemców na linii Maginota spełzły na niczym. Niemieckie wojska dokonały częściowego obejścia umocnień i po odcięciu ich od dróg zaopatrzeniowych sprawili, że ów punkt oporu stał się praktycznie bezużyteczny. Po przełamaniu głównej linii oporu Francuzów sytuacja stawała się coraz bardziej beznadziejna. Już wkrótce dowódcy angielscy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że upadek Francji jest tylko kwestią czasu.

Większa część sił brytyjskich, wraz z oddziałami francuskimi i polskimi została przyparta do wybrzeży kanału La Manche, zwłaszcza wokół Dunkierki. 27  maja, gdy sytuacja na froncie francuskim stawała się już krytyczna, dowództwo brytyjskie podjęło radykalną decyzję o ewakuacji swoich sił z Francji (Operacja "Dynamo").  Dokonać miały tego głównie okręty Royal Navy, jak również pośpiesznie zarekwirowane łodzie cywilne. Główna akcja ewakuacyjna trwała do 4 czerwca.

Początkowo Hitler zamierzał zmiażdżyć okrążone pod Dunkierką siły za pomocą wojska, jednakże potem zmienił

Polecamy również:

  • Francja Vichy - historia

    Trwająca pomiędzy 10 maja a 22 czerrwca 1940 kampania wojsk niemieckich przeciwko Francji zakończyła się całkowitą klęską Francuzów. Już wkrótce byli oni zmuszeni podpisać zawieszenie broni, podpisane zresztą w tym samym wagonie, w którym zmuszona była zrobić to w roku 1918 delegacja Cesarstwa... Więcej »

  • Charles de Gaulle - biografia, poglądy

    Charles Andre Joseph Marie de Gaulle – ten francuski mąż stanu przyszedł na świat w Lille 22 listopada 1890 r., wychowywał się w katolickiej, inteligenckiej i patriotycznej rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec był profesorem historii, tradycjonalistą, zwolennikiem monarchii i w takim duchu wychował syna.... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');