Balto – pies bohater - epidemia błonicy, ratunek

Balto był psem zaprzęgowym rasy husky syberyjski. Pracował w kopalni, w Nome na Alasce. Nie miał rodowodu, nie był też psem przewodnikiem, był zwyczajnym psem zaprzęgowym, który swą wytrwałością, inteligencję i instynktem pchającym wciąż do przodu, uratował życie 1000 chorym na błonicę dzieciom z pobliskiego miasta.

Błonica

W 1925 roku w Nome wybuchła epidemia błonicy, dziecięcej choroby zakaźnej, objawiającej się wysoką gorączką, obrzmieniem szyi, zatruciem organizmu i ciężkimi zaburzeniami pracy serca, prowadzącej często do paraliżu mięśni lub śmierci.

Ratunek

Jedynym ratunkiem dla chorych dzieci było podanie antytoksyny, która znajdowała się w Anchorage, szpitalu oddalonym o 1600 km od Nome. Pociąg dowiózł szczepionkę tylko do Nenana, które leżało 1000 km od Nome. Dalsza podróż była jednak niemożliwa ze względu na katastrofalne warunki pogodowe. W tej sytuacji tylko psie zaprzęgi mogły podjąć trud przewiezienia szczepionki. Wysłano 20 załóg, które musiały zmierzyć się z wiatrem o prędkości 100 km/h i mrozem przekraczającym 40 stopni.

Balto był liderem psiego zaprzęgu należącego do Gunnara Kassena. 1 lutego 1925 roku przekazano mu skrzynkę z lekiem i zaprzęg wyruszył w drogę do Nome. Zaraz po starcie Gunnara dotknęła ślepota śnieżna. Od tego momentu mógł i musiał polegać wyłącznie na instynkcie swojego psiego lidera. Mimo mrozu i wiatru, mimo morderczej wędrówki do domu, Balto nie stracił orientacji w terenie. Po 20 godzinach, 2 lutego, Balto na czele zaprzęgu dotarł do Nome, ratując nie tylko ciężko chorych, ale także swojego pana, któremu udzielono natychmiastowej pomocy.

Balto - pies bohater

Początkowo wyprawę obliczono na 13 dni, w tym czasie psie zaprzęgi miały pokonać trasę 1000 km. Balto przebył ja w niecałe 6 dni i zapisał swoją bohaterską kartę w historii.

Balto i jego dokonanie wzbudziło wielkie zainteresowanie mediów. 17 grudnia 1925 roku na cześć psiego bohatera odsłonięto pomnik w Central Parku, na którym widnieje napis „Dedykowane nieposkromionemu duchowi psich zaprzęgów niosącemu szczepionkę i pomoc z Nenara przez 600 mil zdradzieckich wód, arktycznych zamieci do nawiedzonego Nome w zimie 1925 roku – Wytrwałości, Wierności, Inteligencji”.

Do dziś pamięć o Balto i jego zaprzęgu pozostaje żywa. Ciało psa zostało zakonserwowane i jest wystawione w Cleveland Museum of Natural History, a od 1973 roku na cześć psiej załogi odbywa się coroczny wyścig psich zaprzęgów, Iditarod. Na cześć Balto został także zrealizowany film animowany, w którym głos Balto podłożył Kevin Bacon.

Balto – pies bohater - epidemia błonicy, ratunekBalto i jego pan

Polecamy również:

 • Świat i Europa po I wojnie światowej

  Podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, jak również związane z nim utworzenie Ligii Narodów – pierwszej tego typu międzynarodowej organizacji spowodowało otwarcie nowego rozdziału w historii Europy. I wojna światowa przyniosła szereg zmian na arenie politycznej i społecznej w Europie i... Więcej »

 • Faszyzm we Włoszech - przyczyny (geneza), cechy, historia

  Przełom XIX i XX wieku jest w Europie okresem narodzin nowych form nacjonalizmu, znacznie różniących się od jego wcześniejszych odmian. Niekiedy nowoczesny nacjonalizm przyjmował formę idei połączenia wszystkich narodów wywodzących się z jednego pnia w jedno państwo (pangermanizm, panslawizm,... Więcej »

 • Związek Radziecki w latach 20. i 30. XX w.

  Toczona w latach 1918 – 1921 (według niektórych historyków 1917 – 1922) wojna domowa przeciwko siłom „białych” i interwentom z obcych państw zapewniła ostatecznie zwycięstwo frakcji bolszewickiej. Już wkrótce, 23.12.1922 roku Rosja została przekształcona w Związek... Więcej »

 • Wielki kryzys gospodarczy (1929) - przyczyny (geneza)

  Po zakończeniu I wojny światowej i przestawieniu produkcji z militarnej na cywilną rozpoczął się okres trwającego przez większość lat 20 względnego dobrobytu w Europie i na świecie. Gospodarka stopniowo wzrastała, odbudowując się po zniszczeniach wojennych, stopniowo łagodzono problem zdemobilizowanych... Więcej »

 • Dojście Hitlera do władzy - historia, kalendarium (przebieg)

  Adolf Hitler rozpoczynał swoją karierę polityczną jako mało znany działacz niszowej partii NSDAP. Po nieudanej próbie puczu w roku 1923 Hitler przesiedział kilka miesięcy w więzieniu, gdzie napisał ważne ideologicznie dzieło, które zostało wydane pod tytułem „Mein Kampf” („Moja... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 1 =
Rita
2021-04-09 09:14:32
I to ma być szkoła? Która przekazuje niekompletne fakty?
Amon
2020-01-06 21:48:49
Aż strach ile w jednym artykule może być nieścisłości....
Ostatnio komentowane
Mickiewicz lubi w dvpe
• 2023-10-03 08:34:52
W pytę
• 2023-10-02 16:34:41
okokoksporekcoty
• 2023-10-02 11:44:09
nudne to
• 2023-10-01 11:52:10