Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Autonomia galicyjska - na czym polegała? Cechy, przykłady

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Galicja znacznie wyróżniała się na tle innych zaborów sytuacją polityczną zamieszkujących ją Polaków. Wynikało to głownie z odmiennego podejścia do tematu państwa i narodowości w Cesarstwie Austriackim. Habsburgowie, w przeciwieństwie do Prus i w mniejszym stopniu Rosji, rządzili państwem niejednolitym narodowo, gdzie nie można było oprzeć się wyłącznie na dominacji jednej narodowości, a należało współpracować z elitami różnych mniejszości. Z tego też powodu polityka Wiednia zmierzała do zmniejszania napięć na tle narodowym przez przyznawanie różnych przywilejów i autonomii, w zamian za lojalność.

Pierwszym wielkim krokiem ku autonomii Galicji było utworzenie sejmu prowincjonalnego, na mocy tzw. „dyplomu październikowego” z 20.10.1860 roku, tworzącego podobne organy władzy w całej Austrii. Wybory do Sejmu Galicyjskiego odbyły się rok później; głosowanie odbywało się w czterech „kuriach” - grupach opartych na cenzusie majątkowym i urodzenia. System ten dawał przewagę bogatszym warstwom społecznym, które przy mniejszej liczbie wyborców wybierały większą liczbę posłów. Działalność sejmu została przejściowo zawieszona w trakcie powstania styczniowego.

W odpowiedzi na te działania rządu austriackiego

Polecamy również:

 • Pozytywizm w Polsce - charakterystyka

  Początek epoki pozytywizmu w Polsce datuje się na rok 1864 – czas upadku powstania styczniowego. Za kończący pozytywizm uznaje się rok 1890, stanowiący jednocześnie początek Młodej Polski. Granica ta jest jednak kwestią umowną, gdyż w późniejszym okresie wciąż działali myśliciele kierujący się... Więcej »

 • Zabór pruski - charakterystyka (gospodarka, oświata, rolnictwo i in.)

  Zabór pruski, później zaś niemiecki, przeszedł w trakcie XIX wieku największy rozwój gospodarczy, stając się najbogatszym zaborem ze wszystkich. Było to konsekwencją świadomej polityki pruskiej, której zależało na transformacji wcielonych ziem w potężne zaplecze ekonomiczne. Stąd też... Więcej »

 • Powstanie styczniowe - przyczyny, przebieg (najważniejsze bitwy, dowódcy)

  Powstanie styczniowe jest uznawane powszechnie za jedno z gorzej przygotowanych pod względem logistycznych polskich zrywów narodowych. Powodem tego stanu jest w równej mierze nieskuteczność przygotowań do powstania przeprowadzonych przez organizacje „czerwonych” i „białych”,... Więcej »

 • Zabór rosyjski - charakterystyka (przemysł, rolnictwo, oświata i in.)

  W II połowie XIX wieku na ziemiach zaboru rosyjskiego, zarówno tych wcielonych bezpośrednio do Rosji, jak również terenów wchodzących w skład Królestwa Polskiego, doszło do szeregu przemian społecznych i gospodarczych. Tempo ich było znacznie niższe niż na ziemiach wchodzących w skład... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =