Przemysł paliwowo-energetyczny w Polsce - charakterystyka. Elektrownie w Polsce - rodzaje, rozmieszczenie - strona 3

elektryczności (gł. do ogrzewania wody). W 2013 roku działało w Polsce 7 ciepłowniczych zakładów geotermalnych, o mocy od kilku do kilkunastu MJ/sek. (milionów dżuli na sekundę) – m.in. w Pyrzycach, Uniejowie oraz Bańskiej Niżnej. Energia słoneczna wykorzystywana jest obecnie w Polsce głównie przez instalacje kolektorów słonecznych ogrzewających powietrze lub wodę. Baterie słoneczne wykorzystujące promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się tylko w instalacjach małych mocy, zasilających obiekty oddalone od sieci elektroenergetycznych, np. znaki drogowe, lampy oświetleniowe).

W Polsce nie ma elektrowni jądrowej. W latach 80.tych XX wieku rozpoczęto budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu na północy Polski; zarzucono jednak budowę pod naciskiem społecznym po awarii w Czarnobylu. Obecnie planuje się budowę elektrowni jądrowej w północnej Polsce o mocy ponad 1500 MW. Pierwsze bloki energetyczne mają powstać najwcześniej w połowie przyszłej dekady.

Do największych zakładów przemysłu rafineryjnego w Polsce należą:
- kombinat rafineryjno-petrochemiczny w Płocku (główny zakład Polskiego Koncernu Naftowego Orlen – poza 3 rafineriami w Polsce firma posiada też 2 rafinerie w Czechach i 1 rafinerię na Litwie, jest też sprzedawcą swoich produktów na własnej sieci stacji paliwowych),
- rafineria gdańska, należacz do grupy Lotos S.A.,
- rafineria w Trzebini, należąca do PKN Orlen,
- rafineria Czechowice-Dziedzice, należąca do grupy Lotos S.A.,
- rafineria Jedlicze, należąca do PKN Orlen,
- rafinerie Glimar w Gorlicach, należąca do grupy Lotos S.A.,
- rafineria Jasło, należąca do grupy Lotos S.A. (do grupy Lotos należy też firma Petrobaltic wydobywająca ropę naftową i gaz ziemny z dna Bałtyku).
Rafinerie Jedlicze, Gorlice i Jasło leżą blisko wyczerpanych już niemalże karpackich złóż ropy naftowej, rafinerie Czechowice-Dziedzice na blisko rynku zbytu, jakim jest Górny Śląsk, zaś położenie rafinerii gdańskiej i płockiej wynika z bliskości szlaków dopływu surowca (blisko naftociągu Przyjaźń w przypadku rafinerii płockiej i portu w przypadku rafinerii gdańskiej).
Krajowe zakłady rafineryjne wyprodukowały w 2011 roku >3,9 mln ton benzyn silnikowych i  >10,6 tys. olejów napędowych.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45