Przemysł elektromaszynowy w Polsce - charakterystyka, czynniki lokalizacji - Geografia - strona 2

szkolno-treningowe Iskierka i pasażersko-transportowe Skytruck i Bryza. W podlubelskim Świdniku śmigłowce cywilne i wojskowe dla polskiej armii oraz podzespoły lotnicze produkuje fabryka należąca obecnie do brytyjsko-włoskiej firmyAugusta-Westland. Wokół Kalisza skupiony jest Wielkopolski Klaster Lotniczy.
Tabor kolejowy i tramwajowy produkowany jest m.in. przez bydgoską firmę Pesa, wrocławski zakład kanadyjskiej firmy Bombardier (dawny PaFaWag), chorzowski Konstabl, należący obecnie do francuskiej firmy Alstom, czy zakłady im. H. Cegielskiego w Poznaniu.
Istnieje również w Polsce kilka fabryk samochodów eksportujących swoje wyroby gł. do krajów europejskich. W Gliwicach powstała w 2002 roku fabryka General Motors produkująca gł. samochody marki Opel. W Tychach (samochody) i w Bielsko-Białej (podzespoły) istnieją fabryki włoskiego koncernu Fiat. Samochody dostawcze marki Volkswagen produkowane są w Poznaniu. Samochody terenowe marki Hooker produkowane są w Lublinie. W Wałbrzychu produkowane są silniki i skrzynie biegów dla japońskiego koncernu Toyota, a w Polkowicach fabryka silników Volkswagena.
Polskie fabryki są ważnym producentem autobusów w Europie. Fabryka Volvo znajduje się we Wrocławiu, fabryka autobusów miejskich firmy Scania w Słupsku, fabryki w Poznaniu i Starachowicach należą do koncernu Man (w jego fabryce w Niepołomicach produkowane są samochody ciężarowe). W Bolechowie, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu działają fabryki polskiej firmy produkującej autobusy – Solaris (jeden z większych producentów autobusów miejskich w Europie).

Zakłady przemysłu elektrotechnicznego (produkcja żarówek, kabli i in.) istnieją m.in. w: Pile (Philips Lighting), Bydgoszczy (Alcatel Lucent), Czechowicach, Pułtusku, Myślenicach i Ząbkowicach Śląskich.
Słabiej rozwinięty jest przemysł elektroniczny. Fabryki komputerów istnieją m.in. w Łodzi (fabryka amerykańskiej firmy Dell), telewizory produkują m.in. zakłady koreańskiej firmy LG w Mławie i zakłady firmy Sharp w Ostaszewie koło Torunia.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
8
• 2023-05-31 11:24:57
młody wolaaaaaaaaaaa
• 2023-05-30 19:51:05
cguj
• 2023-05-30 19:16:31
fxhbn
• 2023-05-30 14:57:44
Nic
• 2023-05-30 14:48:17