Główne elementy klimatu: opady atmosferyczne, temperatura powietrza - od czego zależy, średnia roczna - strona 3

temperatury powietrza. Największa jest ona w trakcie pogody bezchmurnej.

Opady atmosferyczne to produkty kondensacji pary wodnej, które spadają z chmur na powierzchnię ziemi. Ich ilość decyduje o tym, czy klimat jest wilgotny, czy suchy. Inaczej niż temperatura powietrza opad jest elementem pogody, który występuje lub nie. Możemy więc określić czas jego trwania, a znając go i ilość wody dostarczoną przez opady, również jego intensywność.

Biorąc pod uwagę czas trwania opadu wyróżniamy opady:
- przelotne – trwające często tylko od kilkunastu minut do pół godziny, często o dużej intensywności (ulewy, deszcze nawalne), występujące z chmur konwekcyjnych,
- ciągłe – trwające godzinę i dłużej, o umiarkowanej lub małej (mżawka z chmury stratus) intensywności.

Określamy sumę wszystkich opadów w ciągu doby, miesiąca i roku, podając ją jako grubość warstwy wody, która spadła na powierzchnię ziemi i wyrażamy w mm. Wartość 1 mm odpowiada objętości 1 litra wody opadowej rozlanej na powierzchni 1 metra kwadratowego.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Klimatogram - interpretacja, przebieg

    Klimatogram to wykres meteorologiczny prezentujący przebieg roczny kilku elementów meteorologicznych. Jest to wykres złożony, najczęściej składający się z wykresu liniowego wartości średniej miesięcznej temperatury powietrza i wykresu słupkowego wartości średniej miesięcznej sumy opadów. Na osi... Więcej »

  • Geograficzny rozkład temperatur powietrza i opadów na Ziemi

    W rozkładzie przestrzennym temperatury powietrza na Ziemi wyraźnie zaznacza się strefowość. Widoczne jest to zwłaszcza na mapie temperatury powietrza zredukowanej do poziomu morza. Więcej »

  • Roczny przebieg temperatury powietrza i opadów na Ziemi

    Na większości obszaru Ziemi w przebiegu rocznym temperatury powietrza zaznacza się jedno maksimum i jedno minimum. Poza obszarami okołobiegunowymi maksimum przypada na okres po przesileniu letnim, a minimum na okres po przesileniu zimowym. Oczywiście zależnie od półkuli okresy te przypadają na różne... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
gbgf
nmbgm, • 2021-01-23 17:21:13
Ten wykres jest zły. Połączenie przemian 3 i 4 w taki sposób jest niedopuszczalne i my...
Mr G. • 2021-01-23 12:33:29
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48