Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Witamina D – wzór, działanie, występowanie, zastosowanie - strona 2

do rozmiękniania kości.

Witamina D- występowanie

Naturalne źródła witaminy D3 to olej z wątroby ryb oraz tkanka tłuszczowa zwierząt.  Żółtko jajka, mleko i masło zawierają nie wielkie ilości witaminy D3.

W profilaktyce krzywicy u małych dzieci podaje się 0,0125 mg witaminy D3 dziennie. W leczeniu krzywicy podaje się  15mg jeden raz jako dawkę uderzeniową.  Jednocześnie dostarcza się jony wapnia i fosforanów, aby umożliwić  zaspokojenie potrzeb rozpoczynającego się procesu kostnienia. Przedawkowanie witaminy D3 może prowadzić do ciężkiego zatrucia, wynikającego ze zbyt dużego stężenia jonów wapnia we krwi. Do klinicznych objawów należą biegunka, bóle głowy i stawów oraz wymioty. Prowadzi to do zwapnienia naczyń, przy odstawieniu witaminy zwapnienie ustępuje.

Zobacz również

 • Witaminy z grupy A – wzór, działanie, występowanie, zastosowanie

  Witamina A –Retinol jest to polienowy alkohol cykliczny zbudowanym z trimetylocykloheksenu połączonego z 11 węglowym łańcuchem bocznym z czterema sprzężonymi wiązaniami podwójnymi. Witamina A jest związkiem nietrwałym ulegającym utlenieniu pod wpływem światła czy podwyższonej temperatury.

  Więcej
 • Witaminy z grupy B – wzór, działanie, występowanie, zastosowanie

  Witamina B należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Do grupy witamin B zaliczamy następujące związki: Witamina B1- tiamina zbudowana z jest z dwóch pierścieni pirymidyny i tiazolu połączonych mostkiem metylenowym Witamina B2-ryboflawina jest pochodną 7,8-dimetyloizoalloksazyny Witamina B6- pirydoksyna obejmuje grupę trzech p...

  Więcej
 • Witamina C – wzór, działanie, występowanie, zastosowanie

  Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nazywana jest także witaminą przeciwszkorbutową z chemicznego punktu widzenia jest to kwas askorbinowy, γ-laktaon odmiany enolowej kwasu 2-keto-L-gulonowego. Kwas askorbinowy w postaci krystalicznej jest odporny na działanie tlenu z powietrza, jednak w roztworach środków utle...

  Więcej
 • Witamina E – wzór, działanie, występowanie, zastosowanie

  Witamina E- tokoferol należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tluszczach. Nieznana jest choroba związana z niedoborem witaminy E. Witamina E to nazwa zbiorcza dotycząca związków będących pochodnymi 6-chromalonu.

  Więcej
 • Witamina K – wzór, działanie, występowanie, zastosowanie

  Witamina K to ogólna nazwa związków będących pochodną 2-metylo-1,4-naftochinonu. W zależności od rodzaju podstawnika R, wyróżniamy witaminę K1, K2, K3. Wiatmina K nalezy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28