Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

System (ustrój) polityczny Litwy - WOS

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Litwa jest państwem demokratycznym, w którym funkcjonuje system parlamentarno-gabinetowy i istnieje trójpodział władzy. Konstytucja z 1992 roku władzę ustawodawczą nadała jednoizbowemu parlamentowi, władzę wykonawczą prezydentowi i rządowi, zaś władzę sądowniczą sprawują niezawisłe sądy.

Litewski jednoizbowy parlament (Seimas) składa się ze 141 deputowanych, którzy są wybierani co 4 lata w czteroprzymiotnikowych (powszechnych, równych, bezpośredniości i tajnych) wyborach. Do podstawowych kompetencji parlamentu należy tworzenie ustaw oraz możliwość zmiany konstytucji. Ponadto Seimas zarządza wybory prezydenckie, zatwierdza rząd (może go także kontrolować np. poprzez uchwalenie wotum nieufność dla niego), posiada również uprawnienia do powoływania specjalnych kontrolerów państwowych, którzy nadzorują majątek państwa oraz członków Sądu Najwyższego i Konstytucyjnego.

Władza wykonawcza spoczywa w rękach prezydenta, który wybierany jest na 5-letnią kadencję (musi mieć ukończone 40 lat, być obywatelem Litwy, który zamieszkuje na terenie państwa co najmniej 3 lata). Główne kompetencje głowy państwa ustalone w konstytucji to: desygnacja kandydata na premiera, mianowanie dowódcy sił zbrojnych,

Polecamy również:

 • System (ustrój) polityczny Stanów Zjednoczonych - WOS

  Stany Zjednoczone Ameryki Północnej są państwem federalnym, w skład którego wchodzi 50 autonomicznych stanów oraz tzw. Dystrykt Kolumbia z Waszyngtonem. Możemy również wymienić kilka terytoriów, które są terenami stowarzyszonymi z USA, będą to: Wyspy Marshalla, Federacja... Więcej »

 • System polityczny (ustrój) Wielkiej Brytanii - WOS

  Wielka Brytania jest państwem, pod względem terytorialnym, opartym na unii realnej, którą tworzą Anglia, Szkocja, Walia oraz Irlandia Północna. Formalnie tworzy jednolite państwo unitarne z ustrojem zdecentralizowanym. Istniejącym ustrojem politycznym jest monarchia parlamentarna, w zakresie... Więcej »

 • System (ustrój) polityczny Francji - WOS

  V Republikę Francuską ustanowiono w 1958 roku, opiera się ona przede wszystkim na nowej konstytucji (uchwalonej również w 1958 r.), która mówi, że Francja jest socjalną i laicką republiką, opartą na systemie mieszanym. Więcej »

 • System (ustrój) polityczny Szwajcarii - WOS

  Szwajcaria jest przykładem państwa z obowiązującym systemem parlamentarno-komitetowym. Obowiązuje system zgromadzenia, tj. nadrzędności parlamentu. Szwajcaria jest krajem federacyjnym, w którego skład wchodzi 26 nienaruszalnych podmiotów (kantonów i półkantonów). Kantony mają... Więcej »

 • System (ustrój) polityczny Niemiec - WOS

  Niemcy posiadają status demokratycznej republiki federalnej o kanclersko-parlamentarnym systemie władzy. W skład federacji wchodzi 16 krajów związkowych zwanych landami, z których każdy posiada własny rząd i parlament (zwany landtagiem), których szerokie kompetencje precyzuje ustawa... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =