Obecny system polityczny w Federacji Rosyjskiej funkcjonuje stosunkowo krótko, uformował się zaledwie 22 lata temu. Upadek Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) w 1991 r. rozpoczął w Rosji nowy okres, wówczas to zaczęto przygotowywać projekt nowej konstytucji. Jej ostateczna wersja uchwalona została w grudniu 1993 roku.
Rosja jest federacją, na którą składa się z 21 republik, 46 obwodów, 9 krajów, 4 okręgi autonomiczne, żydowski obwód autonomiczny oraz dwa miasta o znaczeniu federalnym (Moskwa i Sankt Petersburg). Wyżej wymienione części posiadają własne organy władzy, ustawodawstwo, statut lub konstytucję, ale nie mają statusu państwowego, nie są zatem niezależne.
Konstytucja Federacji Rosyjskiej wyraźnie uprzywilejowaną, nadrzędną rolę przyznała prezydentowi, który wymieniony jest w niej przed tak ważnymi organami władzy jak Zgromadzenie Federalne i rząd, jest faktyczną głową państwa. Posiada bardzo szeroki zakres kompetencji – może zarządzić wybory do Dumy Państwowej, przedłożyć jej projekty ustaw a także rozwiązać ją, powoływać i odwoływać na wniosek premiera ministrów i wiceministrów. Jednym z najważniejszych przywilejów prezydenta Rosji jest prawo do wydawania