Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

System (ustrój) polityczny Belgii - WOS

Ostatnio komentowane
ffewqfqwefwefweqfweq
2341 2314231 • 2019-04-18 05:38:56
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Królestwo Belgii to monarchia konstytucyjna, dziedziczenie dokonuje się tutaj zgodnie z zasadą primogenitury. System polityczny jest ustanowiony zgodnie z konstytucją z 7 lutego 1831 roku, która podlegała wielokrotnej nowelizacji (ostatnia z roku 2001). Zgodnie z konstytucją z 1831 roku jest to system parlamentarno-gabinetowy. Państwo belgijskie jako federację tworzą trzy terytoria autonomiczne – Region Stołeczny Brukseli (obujęzyczny), Flandria (niderlandzkojęzyczna) oraz Walonia (francuskojęzyczna).

Na ten podział nakładają się jeszcze inne – podział na wspólnoty językowe (francuska, flamandzka i niemieckojęzyczna) oraz podział na regiony językowe (francuskojęzyczny, niemieckojęzyczny, niderlandzkojęzyczny oraz dwujęzyczny region Brukseli). Przy tak dużym zróżnicowaniu terytoria autonomiczne zachowały swoje odrębne charakter i prawa. Każdy z tych regionów posiada lokalny parlament (który wybiera własnego ministra-prezydenta), odrębne flagi oraz hymny narodowe.

Głową państwa jest król, aktualnie to Albert II. Posiada on znaczny zakres kompetencji, pełni rolę władzy wykonawczej, razem z rządem. Przydzielono mu prawo inicjatywy ustawodawczej (jego akty prawne wymagają kontrasygnaty

Polecamy również:

 • System (ustrój) polityczny Stanów Zjednoczonych - WOS

  Stany Zjednoczone Ameryki Północnej są państwem federalnym, w skład którego wchodzi 50 autonomicznych stanów oraz tzw. Dystrykt Kolumbia z Waszyngtonem. Możemy również wymienić kilka terytoriów, które są terenami stowarzyszonymi z USA, będą to: Wyspy Marshalla, Federacja... Więcej »

 • System polityczny (ustrój) Wielkiej Brytanii - WOS

  Wielka Brytania jest państwem, pod względem terytorialnym, opartym na unii realnej, którą tworzą Anglia, Szkocja, Walia oraz Irlandia Północna. Formalnie tworzy jednolite państwo unitarne z ustrojem zdecentralizowanym. Istniejącym ustrojem politycznym jest monarchia parlamentarna, w zakresie... Więcej »

 • System (ustrój) polityczny Francji - WOS

  V Republikę Francuską ustanowiono w 1958 roku, opiera się ona przede wszystkim na nowej konstytucji (uchwalonej również w 1958 r.), która mówi, że Francja jest socjalną i laicką republiką, opartą na systemie mieszanym. Więcej »

 • System (ustrój) polityczny Szwajcarii - WOS

  Szwajcaria jest przykładem państwa z obowiązującym systemem parlamentarno-komitetowym. Obowiązuje system zgromadzenia, tj. nadrzędności parlamentu. Szwajcaria jest krajem federacyjnym, w którego skład wchodzi 26 nienaruszalnych podmiotów (kantonów i półkantonów). Kantony mają... Więcej »

 • System (ustrój) polityczny Niemiec - WOS

  Niemcy posiadają status demokratycznej republiki federalnej o kanclersko-parlamentarnym systemie władzy. W skład federacji wchodzi 16 krajów związkowych zwanych landami, z których każdy posiada własny rząd i parlament (zwany landtagiem), których szerokie kompetencje precyzuje ustawa... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =