Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Media a kultura - rola mediów w kształtowaniu kultury - strona 2

przyciągnięcia odbiorców).

- treść emitowanych programów/artykułów – programy i artykułu danego medium w dużej mierze zależą od jego władz, powinny być jednak zgodne z ogólną linią przyjętą przez daną telewizję czy wydawnictwo. Coraz częściej media rezygnują z programów edukacyjnych, wartościowych programów muzycznych itp. na rzecz tego, co odbiorcy chcą oglądać – czyli np. seriale, amerykańskie filmy itp. Należy zaznaczyć, że misją Telewizji Publicznej jest prowadzenie działalności edukacyjnej, jednak ze względu na dużą konkurencję medialną i problemy z uzyskiwaniem pieniędzy z abonamentu, możliwości finansowe dot. programów edukacyjnych są znacznie okrojone.

- dobór reklamodawców i godzin wyświetlania reklam – reklamy przynoszą właściwy zysk twórcom mediów telewizyjnych i prasy, toteż wydawcy przywiązują do nich szczególną wagę. Zbyt duża ilość reklam może powodować obniżenie jakości przekazu nawet wartościowych programów, reklamy mogą także negatywnie wpływać na najmłodszych odbiorców.

- zawartość programów informacyjnych – wybór i przekazanie w skróconej formie najważniejszych wydarzeń dnia jest bardzo trudnym zadaniem, jednak w znaczący sposób kształtuje kulturę odbiorców, ich wiedzę o świecie i sposób jego postrzegania.

Wpływ mediów na kulturę może być zarówno korzystny, jak i niekorzystny. Obecnie jednak można zaobserwować dominację negatywnego wpływu mediów, wynikający z nastawienia na zysk, a w związku z tym spadek aspiracji twórców do rzetelnego rozwoju kultury odbiorców.

Zobacz również

 • Funkcje kultury - WOS

  Kultura jest jednym z najważniejszych owoców życia człowieka, społeczeństw i cywilizacji. Pełni ona wiele różnych funkcji.

  Więcej
 • Kultura a cywilizacja - podobieństwa, różnice

  Kultura i cywilizacja to pojęcia, które w pewnym zakresie mogą być mylone (czasem nawet stosowane wymiennie), ponieważ mają dużą część wspólną: obie dotyczą materialnych i niematerialnych tworów ludzkości. Jeśli się jednak przyjrzymy bliżej okaże się, że te dwa terminy nie są jednoznaczne.

  Więcej
 • Rodzaje kultury - WOS

  -

  Więcej
 • Subkultura - definicja, przyczyny powstawania, charakterystyka zjawiska

  Pojęcie subkultura pochodzi z łaciny i w dosłownym znaczeniu oznacza „podkulturę”, którą można tłumaczyć jako węższy, wyjątkowy zakres kultury uznawany przez grupę wyróżnioną ze względu na specyficzne cechy (np. demograficzne, jak w przypadku subkultur młodzieżowych).

  Więcej
 • Kontrkultura - definicja, przykłady, znaczenie

  Kontrkultura to zjawisko, w które wpisuje się kontestacja głównego nurtu obowiązującej kultury. Różnorodne nurty kontrkulturowe wynikają zatem ze sprzeciwu wobec ograniczeń narzucanych człowiekowi najczęściej przez kapitalistyczną kulturę Zachodu. Chodzi tu o bunt wobec schematyzmu myślowego, stereotypów kul...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
dzk
okokkokoook • 2020-05-28 16:55:59
XD WOGULE
Agata • 2020-05-28 13:53:39
proste
Kuba • 2020-05-28 09:59:41
OMG
Matriks • 2020-05-28 08:44:21
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25