Wniebowzięcie NMP - data, opis, w Biblii

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest w Kościele katolickim 15 sierpnia. Nazywana jest również, zarówno w Polsce, jak i innych krajach, Świętem Matki Boskiej Zielnej. Jest najważniejszą i najstarszą uroczystością maryjną w kalendarzu liturgicznym. Upamiętnia wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem. Jest to święto nakazane, czyli wierni mają obowiązek udziału w Mszy św. w tym dniu.

Określenie Matki Boskiej Zielnej ma swoje źródło w podaniu głoszącym, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli w jej grobie kwiaty. Na jego podstawie narodził się w IX w. zwyczaj poświęcania w dniu uroczystości kwiatów, ziół i kłosów zbóż. Dawniej wierzono, że takie święcone bukiety mają szczególną moc: zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność w domostwie, chronią od chorób i zarazy oraz mają właściwości lecznicze. Rolnicy, wracając z kościoła, zostawiali także wiązanki wśród upraw, aby zapewnić sobie urodzaj.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny ogłosił jako dogmat wiary papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w Konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Prawda ta była jednak od dawna w Kościele uznawana. Początki święta na Wschodzie, w Palestynie i w Syrii, datuje się na V w., natomiast już sto lat później cesarz Maurycy (582-602) polecił obchody uroczystości Zaśnięcia Matki Bożej w całym Bizancjum. Święto zostało wówczas wyznaczone na dzień 15 sierpnia.

Z kolei  w Rzymie pierwsze obchody Uroczystości Wniebowzięcia są datowane na VII w. Papież Sergiusz I (687-701) ustanowił na tę uroczystość procesję stacyjną, a Leon IV dodał do tego święta wigilię i oktawę. Oktawa została jednak zniesiona w 1969 r.

Tego dnia we wszystkich kościołach obchodzone są uroczyste msze, a w sanktuariach maryjnych odbywają się odpusty. Największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie przedstawiane są inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia oraz w sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie w Mszy św. uczestniczą przedstawiciele władz i Episkopatu Polski oraz liczni pielgrzymi z całego kraju. Cała tradycja corocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę jest związana właśnie z Uroczystością Wniebowzięcia NMP. Wierni w tym okresie zmierzają także do innych sanktuariów maryjnych. W naszym kraju jest to od 1989 r. dzień ustawowo wolny od pracy.

15 sierpnia obchodzą pamiątkę Wniebowzięcia NMP również inne Kościoły: chaldejski, syryjski, ormiański, etiopski i maronicki. Można się spotkać także  z różnymi nazwami uroczystości, m.in. Wzięcie, Przejście, Zaśnięcie, Odpocznienie Maryi.

Cerkiew prawosławna obchodzi święto Zaśnięcie Bogurodzicy 28 sierpnia według kalendarza gregoriańskiego (w kalendarzu juliańskim jest to dzień 15 sierpnia). Natomiast protestanci odrzucają dogmat o Wniebowzięciu Marii Panny, zatem nie obchodzą też uroczystości z nim związanych. Pogląd swój uzasadniają argumentem, że Pismo Święte nie wspomina o tym wydarzeniu.

W Polsce uroczystość tę obchodzą również polskokatolicy i Kościoły tradycji mariawickiej, tj. Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Katolicki Mariawitów. Dla mariawitów 15 sierpnia to również uroczystość poświęcenia Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53