Uroczystość Wszystkich Świętych - czym jest, historia, liturgia

Uroczystość Wszystkich Świętych  (łac. Festum omnium sanctorum) obchodzi się w Kościele katolickim 1 listopada; jest to święto stałe i ma charakter radosny. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest wspomnieniem wszystkich tych, którzy osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Nie jest to zatem wyłącznie wspomnienie oficjalnie uznanych świętych, beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także pozostałych zmarłych, którzy zostali już zbawieni. Kościół widzi w nich wszystkich swoich orędowników u Boga, a także uważa ich za wzory do naśladowania dla każdego wiernego. Uroczystość Wszystkich Świętych jest zatem także przypomnieniem wszystkim chrześcijanom o ich powołaniu do świętości.

Kult świętych wywodzi się z kultu męczenników, czyli tych, którzy zginęli bądź cierpieli w obronie swojej wiary i przekonań religijnych. Już w początkach chrześcijaństwa dzień ich zgonu uważano za dzień narodzin dla nieba, dlatego w rocznicę śmierci odprawiano na ich grobach Eucharystię i czytano opisy męczeństwa. Natomiast pierwszym świętym spoza grona męczenników był zmarły w 397 r. biskup Marcin z Tours.

W IV wieku w Antiochii zaczęto obchodzić w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego wspomnienie wszystkich męczenników (do dziś liturgia bizantyjska świętuje „niedzielę wszystkich świętych" tydzień po Pięćdziesiątnicy). Z kolei dwa wieki później papież Bonifacy IV zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. W dniu 13 maja 610 roku kościół poświęcono i złożono w nim relikwie. Rocznicę tego wydarzenia obchodzono co roku z udziałem licznych wiernych oraz biskupa Rzymu. Jednak czczono wówczas nadal jedynie Maryję i męczenników.

Dzisiejsza data listopadowa pojawiła się  ok. 800 r. we wspomnieniu Wszystkich Świętym obchodzonym w Irlandii, Galii i Bawarii. Rzym przejął te tradycję i W 935 r. papież Jan XI rozszerzył święto na cały Kościół. Do 1955 r. Uroczystość Wszystkich Świętych miała wigilię i oktawę.

W Uroczystość Wszystkich Świętych odbywają się procesje na cmentarz, gdzie odprawiane są nabożeństwa za zmarłych. Ponadto od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz i może on być ofiarowany wyłącznie za zmarłych. Do warunków uzyskania odpustu w tych dniach zalicza się:

1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,

2) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",

3) dowolna modlitwa w intencji Ojca św.,

4) spowiedź i Komunia św.

W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza uzyskuje się tylko odpust cząstkowy.

Po Uroczystości Wszystkich Świętych, następnego dnia tj. 2 listopada, Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu. Jest to tzw. Dzień Zaduszny.

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, która obejmuje świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. 

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33