Religia to od 2014r. nieobowiązkowy przedmiot szkolny, który koncentruje się na kwestiach związanych z religią katolicką. W serwisie eszkola.pl znajdziesz opracowanie wielu zagadnień. Przydadzą się nie tylko na lekcjach religii w szkole, ale też podczas przygotowań do I Komunii Świętej i innych sakramentów.
Religia w szkole
Zgodnie z definicją religia jest systemem wierzeń i praktyk, które określają relacje między sferami sacrum i profanum. Przejawia się m.in. poprzez dogmaty i zasady wiary, obrzędy czy indywidualną duchowość.
W Polsce religia w szkole obejmuje zagadnienia związane z dominującą w kraju wiarą rzymskokatolicką. Na jej lekcjach poznaje się m.in. wydarzenia z Pisma Świętego, modlitwy, postaci świętych.
Religia - najważniejsze zagadnienia poznasz w eszkola.pl
W portalu eszkola.pl znajdziesz obszerne omówienie wielu tematów, które obejmuje religia. Poznasz tu m.in. elementy architektury sakralnej, sylwetki ostatnich papieży oraz innych ważnych postaci z historii Kościoła. Zostały tu również omówione rodzaje nabożeństw, a także przedstawione definicje pojęć związanych z religią. Poza tym dowiesz się stąd, jaka jest relacja między wiarą i religią oraz kościołem katolickim a innymi religiami. A to tylko wybrane zagadnienia z religii, jakie czekają na Ciebie w eszkola.pl. Skorzystaj z tej wiedzy, jeśli czeka Cię np. zaliczenie przedmiotu albo po prostu chcesz się wykazać dodatkową wiedzą na lekcji religii w szkole.
Polecamy również:
-
Wyznanie wiary (credo)
Wiara jest odpowiedzią dawaną Bogu – odpowiedzią na Jego Objawienie. „Wierzyć” to znaczy poddać się Panu i być całkowicie posłusznym Jego woli. Wiara jest łaską, darem Bożym.
-
Pismo Święte
Pismem Świętym nazywa się zbiór pism, które Kościół uważa za natchnione. Inne nazwy używane odnośnie Pisma Świętego to Księgi Święte, Biblia oraz Testament (Przymierze).
-
Świat
Pismo Święte rozpoczyna się zdaniem: Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. (Rdz 1,1). Stwórcą świata jest zatem sam Bóg, a opis stworzenia znajduje się w pierwszej księdze Starego Testamentu, czyli Księdze Rodzaju.
-
Człowiek
Człowiek jest najdoskonalszym ze wszystkich stworzeń; jest ukoronowaniem dzieła Boga. Został stworzony na Jego obraz i podobieństwo. To pod opiekę człowieka Pan oddał świat; świat jest darem, dziedzictwem, które Bóg przeznaczył człowiekowi.
-
Doktryna Kościoła katolickiego
Doktryna religijna (łac. doctrina – nauka) to zespół wierzeń, dogmatów, wskazań moralnych oraz zasad liturgicznych dotyczących danej religii. Jest teoretyczną podstawą przekonań religijnych wyznawcy.
-
Modlitwa
Modlitwa jest aktem religijnym, jedną z podstawowych form kultu (obok ofiary) i równocześnie najprostszą formą rytuału. Ewagriusz z Pontu, teolog żyjący w IV wieku, zdefiniował modlitwę jako „rozmowę umysłu z Bogiem”.
-
Nabożeństwa
Nabożeństwa (łac. pia exercitia - pobożne ćwiczenia) są pozaliturgicznymi modlitwami i praktykami religijnymi. Ich celem jest rozwój życia duchowego człowieka i pogłębienie jego przekonań religijnych. Można wyróżnić nabożeństwa...
-
Liturgia - co to jest?
Słowo liturgia pochodzi od greckiego wyrazu leiturgia (leitos – publiczny, ergon – służba, praca). Pierwotnie w Grecji oznaczało „służbę publiczna” rozumianą jako służbę pełnioną przez lud lub na...
-
Rok liturgiczny - co to jest, ile trwa? Kalendarz liturgiczny
Rok liturgiczny, nazywany także rokiem kościelnym bądź Rokiem Pańskim (a.d. - Anno Domini), liczy tyle samo dni i tygodni , co rok kalendarzowy, jednak nie pokrywa się z nim. Rozpoczyna się bowiem w pierwszą niedzielę Adwentu (która przypada między...
-
Kult maryjny - czym jest, cechy kultu maryjnego
Kult maryjny narodził się wraz z chrześcijaństwem i rozwijał się na przestrzeni wieków, podobnie jak kult samego Chrystusa. Są one zresztą ze sobą ściśle powiązane, co podkreśla Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen Gentium”.
-
Kult świętych w Kościele katolickim - historia, uzasadnienie
Kult świętych w Kościele katolickim opiera się na przekonaniu, że osoby te zostały nie tylko zbawione, ale również mają moc wstawiennictwa za swoich żyjących braci i sióstr u Boga. Jest zatem wyrazem aktywnej więzi między niebem a ziemią.
-
Kościół jako organizacja. Początki Kościoła katolickiego
W teologii chrześcijańskiej, w tym w katolickiej, pojęcie „Kościół” często jest stosowane zamiennie z określeniami Ciało Chrystusa czy Lud Boży, i oznacza ogół wiernych tworzących jedną wspólnotę w czasie i w...
-
Architektura sakralna - definicja, cechy, na przestrzeni wieków
Pojęcie architektury sakralnej dotyczy tych obiektów architektonicznych, które służą kultowi religijnemu, tj. kaplic, kościołów, klasztorów, bazylik.
-
Katolicka nauka społeczna - definicja, założenia (Kościół wobec wojny, o prawach człowieka i in.)
Katolicka nauka społeczna jest częścią składową doktryny katolicyzmu. Została wyodrębniona w 1891 r. – za jej oficjalny początek uważa się encyklikę Rerum novarum autorstwa Leona XIII. W Rerum novarum papież omawiał...
-
Etyka katolicka
Etyka katolicka to ogół zasad i norm postępowania, który jest ściśle związany z doktryną katolicką, a co za tym idzie również z dogmatyką katolicką, kultem i katolicką nauką społeczną.
-
Wiara a nauka - historia relacji. Stanowisko Kościoła katolickiego wobec teorii ewolucji
Od XVII wieku, a dokładniej od procesu Galileusza (1564-1642), Kościół jawi się jako instytucja, która odrzuca nowe odkrycia naukowe i próbuje ograniczyć swobodę badaczy.
-
Historia kościoła katolickiego
Historia Kościoła to nauka, która zajmuje się dziejami Kościoła katolickiego. Nie jest ona zatem tożsama z historią chrześcijaństwa – omawia inne wyznania i religie tylko wtedy, gdy istniała bądź istnieje realna więź Kościoła katolickiego...
-
Kościół katolicki w Polsce - historia
Historia Kościoła katolickiego na ziemiach polskich sięga 966 r. Wówczas Mieszko I, pierwszy historycznie poświadczony władca Polski, wraz ze swoim najbliższym otoczeniem przyjął chrzest w obrządku rzymskim. Wydarzenie to miało przełomowe...
-
Kościoły katolickie w Polsce - systematyka
Kościół rzymskokatolicki w Polsce - doktryna | Kościół greckokatolicki w Polsce - doktryna | Kościół neounicki w Polsce - doktryna | Kościół ormiański w Polsce - doktryna | Kościół polskokatolicki - doktryna | Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP - doktryna | Kościół Katolicki Mariawitów w RP - historia, doktryna | Kościół Starokatolicki w RP - doktryna | Polski Narodowy Kościół Katolicki w RP - historia, doktryna
-
Podział chrześcijaństwa
Chrześcijaństwo narodziło się na początku naszej ery na Bliskim Wschodzie w łonie ówczesnego judaizmu. Obecnie jest największą religią na świecie. Według danych z 2010 r. wyznawcy chrześcijaństwa stanowią aż 34% całej populacji, czyli 2,2 mld...
- Ważne postacie w historii Kościoła
-
Jan Paweł II - biografia, twórczość
Karol Wojtyła urodził się w 1920 roku w Wadowicach. Rodzice Józef i Emilia nadali mu imię na cześć ostatniego cesarza Austrii – Karola Habsburga. Siostra przyszłego papieża zmarła w okresie niemowlęcym.
-
Benedykt XVI - życiorys, encykliki, najważniejsze informacje
Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl (Niemcy), w głęboko katolickiej rodzinie bawarskiej. W swoich późniejszych wspomnieniach podkreślał, że ojciec dał mu krytyczny umysł, zaś matka obdarzyła go serdecznym zmysłem religijnym.
-
Największe religie na świecie - statystyki, rozmieszczenie, charakterystyka
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez zespół analityków amerykańskich z ośrodka The Pew Research Center’s Forum on Religion & Public Life w 2010 r. największą religią świata było chrześcijaństwo, którego wyznawcy...
-
Kościół katolicki a inne religie
Stosunek Kościoła katolickiego do innych religii od czasów Soboru Watykańskiego II (1962-1965) można określić jako pozytywny, czego efektem jest dialog prowadzony m.in. z judaizmem czy z islamem.
-
Religioznawstwo - definicja. Religioznawstwo a teologia
Religioznawstwo jest nauką zajmującą się badaniem ogólnych prawidłowości kształtowania się wierzeń religijnych oraz kwestiami „istoty” religii – czyli jej genezy, źródeł, struktury, pełnionych przez nią funkcji, a także...