Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pogrzeb katolicki - strona 3

Ostatnio komentowane
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
masz raka
twój stary • 2019-09-11 14:18:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kościół katolicki dopuszcza ekshumację zwłok.

Kremacja a kościół

Kremacja (gr. „palenie”) to sposób usunięcia martwych ciał przez spalenie i i pogrzebanie prochów w urnie. Obecnie ( od 1964 r.) taka metoda jest przez Kościół dopuszczana – wcześniej kremacja uchodziła  za znak niewiary i zaprzeczenie zmartwychwstania zmarłych. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (Kan. 1776):

Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.

Przepis ten jest ogólny, jego doprecyzowanie leży w rękach episkopatu, czyli ogółu biskupów danego kraju. W Polsce 13 listopada 2011 r. został odczytany List pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji), w którym:

- Kościół nadal zaleca i popiera biblijny zwyczaj grzebania ciał zmarłych;

- Kościół stanowczo potępia rozsypywanie prochów w określonych miejscach (lub przechowywanie ich w różnej formie w domu (co, w świetle polskiego prawa, i tak jest nielegalne)

- Obrzędy pogrzebowe z Mszą Świętą i z ostatnim pożegnaniem włącznie, w których uczestniczy rodzina, wspólnota parafialna, przyjaciele i znajomi, powinny być celebrowane przed kremacją ciała ludzkiego. Natomiast po spopieleniu zwłok sprawuje się obrzęd związany ze złożeniem urny w grobie.  

- Obrzędy pogrzebowe nad urną można sprawować wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, np. gdy czyjaś śmierć nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania i kremacja ułatwia sprowadzenie doczesnych szczątków osoby zmarłej.

Polecamy również:

  • Dusza po śmierci

    Dusza ludzka jest nieśmiertelna nie podlega zatem śmierci, nie można jej zabić: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle (Mt 10,28). Dusza może zatem istnieć bez ciała. Więcej »

  • Ciało po śmierci

    Ciało człowieka jest ożywiane przez duszę, która bywa nazywana jego „formą”. Śmierć polega na oddzieleniu tych dwóch elementów natury ludzkiej i tylko dusza staje przed Bogiem, podlegając sądowi szczegółowemu. Ciało ulega natomiast zniszczeniu wskutek... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =