Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pogrzeb katolicki

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pogrzeb chrześcijański należy do obrzędów liturgicznych Kościoła i jest jednym z sakramentaliów. Jego forma zależna jest od miejsca sprawowania – może być sprawowany w trzech miejscach: w domu zmarłego, w kościele i na cmentarzu. W sprawowaniu liturgii pogrzebowej bierze się pod uwagę zwyczaje lokalne, sytuacje i tradycje danego regionu. Jednak sam przebieg celebracji jest taki sam, niezależnie od formy, i składa się z czterech głównych momentów:

1) Pozdrowienie wspólnoty – obrzęd pogrzebu rozpoczyna się pozdrowieniem zgromadzonych. Do bliskich osoby zmarłej kapłan kieruje słowa „pocieszenia”. Należy przy tym podkreślić, że celem liturgii pogrzebu jest nie tylko modlitwa za zmarłego, ale również obudzenie wiary i nadziei członków jego rodziny i pozostałych uczestników obrzędu.

2) Liturgia słowa – liturgia słowa w czasie pogrzebu wymaga specjalnego przygotowania, ponieważ wśród zebranych mogą znajdować się wierni, którzy rzadko uczestniczą w Mszy świętej bądź osoby, które nie są chrześcijanami.

3) Ofiara eucharystyczna – w trakcie liturgii eucharystycznej kapłan prosi Boga o oczyszczenie z grzechów zmarłego i przyjęcie do Królestwa niebieskiego.

4) Pożegnanie zmarłego - Kościół,

Polecamy również:

  • Dusza po śmierci

    Dusza ludzka jest nieśmiertelna nie podlega zatem śmierci, nie można jej zabić: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle (Mt 10,28). Dusza może zatem istnieć bez ciała. Więcej »

  • Ciało po śmierci

    Ciało człowieka jest ożywiane przez duszę, która bywa nazywana jego „formą”. Śmierć polega na oddzieleniu tych dwóch elementów natury ludzkiej i tylko dusza staje przed Bogiem, podlegając sądowi szczegółowemu. Ciało ulega natomiast zniszczeniu wskutek... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');