Ciało po śmierci

Ciało człowieka jest ożywiane przez duszę, która bywa nazywana jego „formą”. Śmierć polega na oddzieleniu tych dwóch elementów natury ludzkiej i tylko dusza staje przed Bogiem, podlegając sądowi szczegółowemu. Ciało ulega natomiast zniszczeniu wskutek procesów rozkładu. Jest zatem śmiertelne. Ponadto nie może istnieć bez duszy; przy czym dusza może istnieć bez ciała.

Niemniej Tertulian  głosił Caro salutis est cardo, czyli „Ciało jest podstawą zbawienia”. Kościół mówi zatem  o odkupieniu oraz zmartwychwstaniu ciała i podkreśla potrzebę jego poszanowania. Ten szacunek ma dotyczyć zarówno ciała człowieka żywego, jak i zmarłego. 

W kontekście pochówku Kościół zaleca grzebanie ciał zmarłych, ale akceptuje także kremację (od 1964 r.), przy czym obrzędy pogrzebowe powinny być celebrowane przed spaleniem. Ważne jest również, aby ciało zostało złożone w jednym miejscu, tj. na jednym z cmentarzy; rozsypywanie prochów należy do czynów potępianych. W przypadkach uzasadnionych Kościół katolicki dopuszcza ekshumację zwłok.

W Dniu Pańskim, czyli w dniu powtórnego przyjścia Chrystusa, ludzie na nowo otrzymają swoje ciała – te, które posiadali za życia. Równocześnie będą to ciała „chwalebne” (Flp 3, 21), „duchowe” (1 Kor 15, 44), niezniszczalne.  Należy przy tym zaznaczyć, że zmartwychwstanie ciał obejmie wszystkich, którzy umarli: zarówno tych, którzy wiedli dobre i prawe życie, jak i tych, którzy żyli w grzechu.  Po wskrzeszeniu ludzkości nastąpi Sąd Ostateczny.

Polecamy również:

  • Dusza po śmierci

    Dusza ludzka jest nieśmiertelna nie podlega zatem śmierci, nie można jej zabić: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle (Mt 10,28). Dusza może zatem istnieć bez ciała. Więcej »

  • Pogrzeb katolicki

    Pogrzeb chrześcijański należy do obrzędów liturgicznych Kościoła i jest jednym z sakramentaliów. Jego forma zależna jest od miejsca sprawowania – może być sprawowany w trzech miejscach: w domu zmarłego, w kościele i na cmentarzu. W sprawowaniu liturgii pogrzebowej bierze się pod uwagę... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
lol
• 2025-04-11 11:39:38
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41