Na obrzędy zakończenia Mszy Świętej składają się:
1. Ogłoszenia duszpasterskie
Ogłoszenia duszpasterskie pojawiają się zazwyczaj w niedziele. Mszał Rzymski podkreśla, że mają one być krótkie. Treść ogłoszeń najczęściej dotyczy życia wspólnoty parafialnej.
2. Pozdrowienie kapłańskie
Kapłan wypowiada słowa „Pan z Wami”, a lud odpowiada „I z duchem twoim”.
3. Błogosławieństwo
Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty – wypowiadając te słowa kapłan kreśli znak krzyża nad wiernymi, którzy z kolei wykonują znak krzyża na sobie i odpowiadają Amen.
W niektórych dniach i okolicznościach powyższą formułę zastępuje, zgodnie z przepisami, inna uroczysta formuła błogosławieństwa bądź modlitwa nad ludem.
4. Rozesłanie
Kapłan (bądź diakon) wypowiada słowa Idźcie w pokoju Chrystusa, na które zgromadzeni wierni odpowiadają Bogu niech będą dzięki.
5. Zejście
Zejście może mieć krótką formę (kapłan/kapłani wraz z asystą udają się najkrótszą drogą do zakrystii) lub uroczystą (przyjmującą formę procesji). Zejściu towarzyszy pieśń być zgodna z okresem liturgicznym.
Przed zejściem z prezbiterium do zakrystii kapłani i diakoni, którzy sprawowali liturgię, całują ołtarz (tzw. oddanie czci ołtarzowi) i przyklękają przed tabernakulum (gdy w środku jest Przenajświętszy Sakrament).
Obrzędy zakończenia opuszcza się (bądź podaje się wyłącznie ogłoszenia), kiedy zaraz po Mszy świętej ma miejsce nabożeństwo. Wtedy błogosławieństwo i rozesłanie ludu jest na końcu następującego po Mszy obrzędu liturgicznego.