które wskazują, że odbiorcą Bożego Miłosierdzia są nie tylko Żydzi, ale wszyscy ludzie: Miłosierdzie człowieka - nad jego bliźnim, a miłosierdzie Pana nad całą ludzkością (Syr 18,13).
Natomiast w Nowym Testamencie miłosierdzie Boże objawia się i wyraża przede wszystkim przez słowa i czyny Jezusa: Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników (Mt 9,13) i jest otwarcie skierowane do wszystkich ludzi. U podstaw nauki Chrystusa znajduje się zagadnienie Miłosierdzia Bożego. Przez św. Jana Chrystus zostaje nazwany Rzecznikiem wobec Ojca, gdyż wstawia się i lituje nad grzeszącymi. Całe zbawcze dzieło, które Bóg zaplanował, a Jezus urzeczywistnił przez swoją śmierć i zmartwychwstanie jest właściwie pełnią Objawienia Miłosierdzia Bożego. Jezus czyni cuda, aby pomóc ludziom, ale też Jezus umiera na krzyżu, aby zbawić każdego człowieka.
Kult Bożego Miłosierdzia w Kościele zawdzięcza się siostrze Faustynie Kowalskiej i jej objawieniom. Z zapisków z jej dzienniczka wynika, że została powołana przez Jezusa do mówienia o miłosierdziu Pana. Zgodnie z jej wizjami zostało ustanowione święto Bożego Miłosierdzia obowiązujące dla całego Kościoła. Jest to święto ruchome, wypadające w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. W tym dniu - zgodnie ze słowami Chrystusa zapisanymi przez siostrę Faustynę - każdy wierzący, który przystąpi do spowiedzi bądź Komunii świętej, dostąpi odpustu zupełnego (niezależnie od ilości i wagi grzechów).
W Polsce obchodzi się również w październiku Tydzień Miłosierdzia, a jego celem jest uwrażliwienie człowieka na potrzeby bliźniego oraz zachęcanie do pomocy charytatywnej. Szczególne zaangażowana w Tydzień Miłosierdzia jest instytucja Caritas.
Na podstawie objawień św. Faustyny została również ustalona Godzina Miłosierdzia. Jest to godzina 15:00, czyli ta sama pora o której Chrystus umierał na krzyżu. Modlitwy i nabożeństwa charakterystyczne dla tej Godziny to: Koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Gorzkie Żale oraz Litania do Bożego Miłosierdzia.