Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - problematyka

Ostatnio komentowane
JA OGOLNIE EHM TAK OGOLNIE TO LUBIE JESC I WPI3RDALAC
MINECRAFT ZYCIEM • 2019-05-26 22:01:08
ł
g • 2019-05-26 15:48:42
hfdhfdhhdfhfdhfdhdfhhfdhfdhvhjkvfhjjkvfhfhdhkhvjfkhjvfhkvdkvhô
xd • 2019-05-26 15:53:02
WOS jest gowniany
Dru • 2019-05-26 10:53:45
Nic a tąd się nie dowiedziałam
Kalina • 2019-05-24 18:36:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W zbiorze gawęd Tędy i owędy autor porusza kwestie związane z codziennością, z którą przyszło się mierzyć ludziom w okresie wojny światowej, okupacji, oraz okresu międzywojennego.

Mamy szansę dowiedzieć się w jaki sposób wówczas zdawało się maturę, zdobywało pierwszą pracę, jak wyglądały stosunki z nauczycielami. Dowiadujemy się jak wyglądało studenckie życie w Krakowie, jak radzono sobie z cenzurą w świecie literackim i dziennikarskim.

W formie anegdot otrzymujemy panoramę życia pod rządami władz PRL-u i trudności, z jakimi związane były nałożone przez nią ograniczenia. W książce pojawia się również problem emigracji i obraz powojennej Ameryki. To wszystko widziane jest z perspektywy samego autora lub członków jego rodziny.

Wańkowicz wspomina swoją młodość, lata wojenne oraz powojenną emigrację. Różne paradoksy codziennego życia w PRL wywołują u czytelnika rozbawienie ale także sentyment wymieszany z naturalnym poczuciem goryczy.

Zbiór Melchiora Wańkowicza jest także świadectwem poszukiwań swojego miejsca na świecie, zarówno prywatnie jak i zawodowo  autor piastował w życiu wiele stanowisk, często sprzecznych ze sobą – w związku z tym pojawiają się również wątki dotyczące etyki zawodowej.

Polecamy również:

  • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - opracowanie

    Tędy i owędy to jeden z ciekawszych zbiorów gawęd wydanych przez mistrza tego gatunku, jakim był Melchior Wańkowicz. Zbiór ukazał się w po praz pierwszy w 1961 roku w wydawnictwie ISKRY. Był to czas, kiedy pisarz powrócił z emigracji. Gawędy pojawiły się w momencie gdy popularność Wańkowicza... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =