Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - bohaterowie

Narrator (Melchior Wańkowicz)

Książka ma charakter wspomnieniowy, więc narrację można śmiało przypisywać samemu autorowi. Opisuje lata swojej młodości, czasy szkoły i studiów, doświadczenia z emigracji, a także lata po wojnie i w czasie PRL. Jest postacią o dużej inteligencji i wrażliwości, a przy tym odznacza się znakomitym poczuciem humoru. W jego opowieściach przenika czasem złośliwość i pewność siebie w stosunku do sytuacji i opisywanych bohaterów. Nie ukrywa tego, że czasem musiał posunąć się do kłamstwa by osiągnąć zamierzony cel. Na naszych oczach kształtuje się jego charakter – inaczej zachowywał się w szkole, a inaczej jako dorosły mężczyzna.

Szkolni koledzy

W swoim reportażu Wańkowicz wspomina wielu znajomych i kolegów, z którymi płatał różnorakie figle oraz wspólnie wpadali w szkolne kłopoty. Większość z nich nie zostaje wymieniona z imienia. Narrator przeważnie używa pierwszej osoby liczby mnogiej, sugerując, że wszystkie przygody przeżywa w jakiejś określonej grupie. Czasami w opisach konkretnych perypetii występują pod pseudonimami np. Buba, który był pierwszym żartownisiem w drużynie.

Kobiety

W książce Wańkowicza pojawia się wiele kobiet – nie tylko te, z którymi pisarz romansował. Wspomniana zostaje zatem pensja u pani Kurmanowej i u pani Rudzkiej.

Pojawiają się także młode dziewczęta, obiekty westchnień Wańkowicza – Alusia, żywiołowa Ewa, leciwa Jadwiga.

W drugiej części książki pojawia się także żona pisarza, zwana Królikiem i jego córka Marta, również pisarka.

Inni

W późniejszych latach, autor wspomina licznych, przelotem spotkanych ludzi. Są to wojskowi  (generał Żeligowski, podchorąży Domański), przypadkowi urzędnicy, dziennikarze czy właściciele ziemscy (pan Protasiewicz  i pan Jeśmian).

Zobacz również

 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - opracowanie

  Tędy i owędy to jeden z ciekawszych zbiorów gawęd wydanych przez mistrza tego gatunku, jakim był Melchior Wańkowicz. Zbiór ukazał się w po praz pierwszy w 1961 roku w wydawnictwie ISKRY. Był to czas, kiedy pisarz powrócił z emigracji. Gawędy pojawiły się w momencie gdy popularność Wańkowicza była bardzo wysoka, ...

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - problematyka

  W zbiorze gawęd Tędy i owędy autor porusza kwestie związane z codziennością, której przyszło się mierzyć ludziom w okresie wojny światowej, okupacji, oraz okresu międzywojennego.

  Więcej
 • Tędy i owędy - Streszczenie i plan wydarzeń

  Streszczenie Tedy i owędy to zbiór gawęd Melchiora Wańkowicza, uznawanego za absolutnego mistrza tej formy literackiej. Utwór rozpoczyna się opisem przyjazdu bohatera do Warszawy na egzaminy wstępne do drugiej klasy gimnazjum Chrzanowskiego (około roku 1900). Jest to krótkie wspomnienie, kt&oacu...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (3)
Wynik działania 1 + 1 =
SP10STARACHOWICE
2020-04-02 13:26:56
brakuje tu czegoś pozd Beata Wiśniewska jak to widzisz kl8
xDDD
2020-03-23 11:56:01
xDDD
matix
2019-10-28 17:59:40
jest spoko
Ostatnio komentowane
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19