Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tędy i owędy - Streszczenie i plan wydarzeń

Ostatnio komentowane
Martyna to berbeluch
Marcel • 2019-11-18 17:22:12
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Tedy i owędy to zbiór gawęd Melchiora Wańkowicza, uznawanego za absolutnego mistrza tej formy literackiej.

Utwór rozpoczyna się opisem przyjazdu bohatera do Warszawy na egzaminy wstępne do drugiej klasy gimnazjum Chrzanowskiego (około roku 1900). Jest to krótkie wspomnienie, które po latach snuje opowiadający. W dalszej kolejności opisuje on swoje perypetie związane z codziennymi obowiązkami – drogą na uczelnię, wycieczek do kawiarni i barów na przerwę obiadową, codziennymi zakupami.

Narrator zdradza także swoje zainteresowanie płcią przeciwną – młode pensjonariuszki pani Rudzkiej. Opowiada o ich nienagannych manierach, wspólnych spacerach i uprzejmościach jakie między sobą wymieniały. Fragment ten pokazuje jak bardzo zmieniły się relacje panujące między młodymi ludźmi. Dawniej obowiązywały bowiem dość surowe reguły towarzyskie, a spotkania młodych nigdy nie były pozostawione bez nadzoru dorosłych.

Odnajdujemy także opis strojów jakie musieli nosić uczniowie gimnazjum, dowiemy się kim byli „bikiniarze” (grupa zbuntowanej młodzieży). Po latach narrator otrzymuje posadę naczelnika Wydziału Prasowo-Widowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wańkowicz zyskał tytuł

Polecamy również:

  • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - opracowanie

    Tędy i owędy to jeden z ciekawszych zbiorów gawęd wydanych przez mistrza tego gatunku, jakim był Melchior Wańkowicz. Zbiór ukazał się w po praz pierwszy w 1961 roku w wydawnictwie ISKRY. Był to czas, kiedy pisarz powrócił z emigracji. Gawędy pojawiły się w momencie gdy popularność Wańkowicza... Więcej »

  • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - problematyka

    W zbiorze gawęd Tędy i owędy autor porusza kwestie związane z codziennością, której przyszło się mierzyć ludziom w okresie wojny światowej, okupacji, oraz okresu międzywojennego. Więcej »

  • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - bohaterowie

    Książka ma charakter wspomnieniowy, więc narrację można śmiało przypisywać samemu autorowi. Opisuje lata swojej młodości, czasy szkoły i studiów, doświadczenia z emigracji, a także lata po wojnie i w czasie PRL. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =