Ziele na kraterze - streszczenie

Opowieść o losach rodziny Wańkowiczów mieszkającej przy ul. Elektoralnej w Warszawie

W 1919 roku na świat przychodzi córka Zofii i Melchiora (nazywanego w książce Kingiem) Wańkowiczów – Krysia. Jej narodziny poprzedza smutna wiadomość o śmierci trzech braci Zofii. Krysia jest chorowitym dzieckiem i rodzice bardzo się martwią jej zdrowiem. Mają nadzieję, że przeprowadzka na wieś wyjdzie jej na dobre – na pewien czas przenoszą się do domu Tola, brata Melchiora. Niedługo potem rodzi się druga córka Wańkowiczów, Marta, nazywana pieszczotliwie Tili. Młodsza córka jest bardzo energiczna, psotna, wesoła i ciekawa wszystkiego wokół. Dziewczynki spędzają cudowne lata w towarzystwie kuzynostwa: Jura, Hani, Roma i Irenki.

W końcu rodzice decydują o powrocie do Warszawy. Ich mieszkanie jest ponure i ubogie. Ze względu na trudną sytuację materialną, pisarz decyduje się zarabiać tworzeniem sloganów reklamowych. W domu panuje radosna atmosfera, dzieci wraz z tatą wymyślają coraz to nowe zabawy: lokomotywa, śpiewanie piosenek, układanie wierszyków, słuchanie bajek. Krysia jest spokojniejsza, bardzo uparta i ciekawa. Rodzina nadaje jej przydomek Pyton, ponieważ wciąż zadaje pytania. Marta natomiast jest weselsza, bardziej beztroska i ambitna, we wszystkim stara się dorównać starszej siostrze.

Wakacje dziewczynki spędzają na wsi. Któregoś lata wyjeżdżają do przyszywanej cioci, Marii Lechnickiej, która mieszka w Bezku. Tu spędzają czas na pływaniu, jeździe konnej i wspinaniu się na drzewa. Później udają się do litewskiego majątku Wańkowiczów, gdzie mieszka siostra Melchiora, Regina. Po powrocie dowiadują się, że rodzice budują nowy dom na Żoliborzu. Miejsce to zostaje nazwane Domeczkiem. Dziewczynki są szczęśliwe, ponieważ mają do swojej dyspozycji całe czwarte piętro. W Domeczku zamieszkuje też kucharka nazywana Wężem i pokojówka o przezwisku Cielęcina, a także pies Gaweł i kotka Malwinka. W pobliżu Domeczku znajduje się klub sportowy chętnie odwiedzany zarówno przez córki, jak i przez ojca.

Matka traktowała córki z wielką czułością, była łagodna i opiekuńcza, ale konsekwentnie uczyła je, co trzeba, a czego nie wolno robić. Ojciec wnosił do ich życia humor i fantazję, rozbudzał ich ciekawość, zarażał pasją do literatury, geografii, sportu. Starał się też wykształcić w nich samodzielność, aranżował trudne sytuacje, z którymi musiały sobie radzić.

Rodzina Wańkowiczów bardzo lubiła spływy kajakowe. Po jednej z wypraw ojciec sugeruje Marcie, by opisała ją w cyklu felietonów. Cykl zostaje opublikowany w „Płomyku”, a Marta otrzymuje pierwsze w życiu honorarium. Pasja podróżnicza nabiera rozmachu, kiedy rodzina kupuje samochód, który także otrzymuje imię – Kacperek. Pierwsza wyprawa obejmuje południe Polski.

Ważnym wydarzeniem w życiu młodych panien jest pierwszy prawdziwy bal, na który obie starannie się szykują. Od tego momentu wieczorki taneczne organizowane w Domeczku są stałym elementem życia towarzyskiego. Dziewczynki dzielą swój czas pomiędzy naukę, pasje, przyjaźnie i pierwsze miłości. Ojciec zabiera je też do restauracji i zwykłych knajp, pozwala im próbować alkoholu i tańczyć, by oswoić je ze światem dorosłych, co jednak nie podoba się matce.

Tuż przed maturą Marta zostaje wyrzucona ze szkoły – ktoś napisał donos, informując o jej udziale w tajnej organizacji uczniowskiej. Dziewczynka sama udaje się do dyrekcji i składa wyjaśnienia. W efekcie zostaje dopuszczona do egzaminu. Obie córki zdają maturę, co jest wielkim świętem w domu Wańkowiczów. W nagrodę rodzice fundują dzieciom wycieczkę rowerową po Belgii i Francji. Dziewczyny jadą same, a matka,

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44