Sztukmistrz z Lublina – opracowanie

Czas i miejsce akcji

Akcja książki rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku, w Królestwie Polskim. Dom głównego bohatera znajduje się w Lublinie. Spora część losów Jaszy rozgrywa się w Warszawie, gdzie bohater pracuje jako sztukmistrz.

Autor bardzo obrazowo przedstawia realia panującej epoki. Wówczas Warszawa stanowiła tygiel kulturowy. Ukazani zostają  bowiem zostają przedstawiciele różnych grup społecznych – biedota, żydowską społeczność, ale także sferę arystokratyczną.

Przesłanie powieści

Intersująca jest psychologiczna warstwa powieści. Jasza Mazur czuje się bardzo pewny siebie – dzięki temu odczuciu odnosi wiele sukcesów. W pewnym momencie zachodzi w nim przemiana, zaczyna zastanawiać się kim naprawdę jest i dokąd zmierza. Wszystko nagle wali się niczym domek z kart, zarówno kariera, jak i rodzina. Człowiek, który do tej pory potrafił wszystko rozwiązać, otworzyć każdy zamek, nie potrafi uporać się z najprostszymi czynnościami. Swego czasu bohater potrafił oczarować każda kobietę, jednak teraz nie potrafi zdobyć tej, na której naprawdę mu zależy. Dzięki takiej konstrukcji postaci Singer pokazuje czytelnikowi, że warto sobie zadawać w życiu podstawowe pytania – czasem mogą one pomóc w odnalezieniu sensu.

Narracja

W powieści występuje narrator trzecioosobowy, którego zadaniem jest ukazanie czytelnikowi rozterek głównej postaci. W tej warstwie Isaac Singer zaproponował nam stylizację moralitetową swoje książki. Narrator pokazuje nam co może utracić człowiek, który odchodzi od swoich źródeł, od korzeni. Poprzez zapomnienie swojej religii, ale także społeczności, z której się wywodzi, można zaprzepaścić swoja tożsamość i poczucie wartości.

Polecamy również:

 • Sztukmistrz z Lublina – streszczenie

  Streszczenie Głównym bohaterem powieści jest Jasza Mazur, poznajemy go w przededniu przełomowych wydarzeń w jego życiu. Wyrusza bowiem w podróż z Lublina do Warszawy by wystąpić przed nową publicznością ze swoimi sztuczkami akrobatycznymi. Jasza ma żonę Esterę, która wiernie czeka na... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – plan wydarzeń

  Plan wydarzeń Codzienne życie Jaszy w Lublinie i wyjazdy na występy Pożegnanie z Esterą i wyjazd do Piasków Pobyt u kochanki Magdy w Piaskach Wyjazd Magdy i Jaszy do Warszawy na występ Spotkania z warszawskimi kochankami Obietnica wyjazdu do Włoch z Emilią Spotkanie z Zewtel i jej bratem... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – problematyka

  Sztukmistrz z Lublina jest powieścią-parabolą, która opowiada o trudnym wyborze drogi życiowej przez Żyda. Singer zastanawia się w fabule powieści czy taki człowiek może odrzucić wielowiekowa tradycję swoich przodków, czy wolno mu wyrzec się tożsamości religijnej. Sztukmistrz Jasza odrzuca naukę... Więcej »

 • Isaac Bashevis Singer, Sztukmistrz z Lublina – bohaterowie

  Jasza Mazur jest głównym bohaterem powieści i tytułowym sztukmistrzem. Mężczyzna odnosi same sukcesy w swojej pracy zawodowej – jest znanym i cenionym akrobatą, iluzjonistą, dającym przedstawienia w wielu miastach. Jest wręcz znudzony i rozpieszczony swoim życiowym powodzeniem. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42