Sztukmistrz z Lublina – streszczenie

Streszczenie

Głównym bohaterem powieści jest Jasza Mazur. Poznajemy go w przededniu przełomowych wydarzeń w jego życiu. Wyrusza bowiem w podróż z Lublina do Warszawy, by wystąpić przed nową publicznością ze swoimi sztuczkami akrobatycznymi. Jasza ma żonę Esterę, która wiernie czeka na powroty swojego męża z kolejnych służbowych wyjazdów. On jednak zdradza Esterę, m.in. ze swoja asystentką Magdą. W miastach, w których występuje, posiada również liczne kochanki.

Przed wyjazdem do Warszawy pokazuje żonie skrytkę ze złotem i prosi, aby w razie jego śmierci nie nosiła żałoby. Kobieta jednak ma złe przeczucia i sny – pości i daje na jałmużnę.

Jasza wybiera się do Piasków - tam czeka na niego asystentka oraz Zentel, również kochanka. Co ciekawe, rodzina Magdy dobrze wie, że spotyka się ona z Jaszą – jej brat Bolek nie jest z tego zadowolony. Przez dwa dni Jasza pozostaje w Piaskach u Magdy, gdzie uczestniczy w miejscowym życiu codziennym.

Sztukmistrz wiele rozmyśla nad swoim życiem, roztacza bajeczne wizje swoje kariery i zastanawia się nad tym, czy byłby zdolny porzucić żonę.

Jasza z Magdą docierają do Warszaw, wszystko wydaje się układać pomyślnie, w mieście zostały rozwieszone afisze zapowiadające

Polecamy również:

 • Sztukmistrz z Lublina – plan wydarzeń

  Plan wydarzeń Codzienne życie Jaszy w Lublinie i wyjazdy na występy Pożegnanie z Esterą i wyjazd do Piasków Pobyt u kochanki Magdy w Piaskach Wyjazd Magdy i Jaszy do Warszawy na występ Spotkania z warszawskimi kochankami Obietnica wyjazdu do Włoch z Emilią Spotkanie z Zewtel i jej bratem... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – problematyka

  Sztukmistrz z Lublina jest powieścią-parabolą, która opowiada o trudnym wyborze drogi życiowej przez Żyda. Singer zastanawia się w fabule powieści czy taki człowiek może odrzucić wielowiekowa tradycję swoich przodków, czy wolno mu wyrzec się tożsamości religijnej. Sztukmistrz Jasza odrzuca naukę... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – opracowanie

  Akcja książki rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku, w Królestwie Polskim. Dom głównego bohatera znajduje się w Lublinie. Spora część losów Jaszy rozgrywa się w Warszawie, gdzie bohater pracuje jako sztukmistrz. Więcej »

 • Isaac Bashevis Singer, Sztukmistrz z Lublina – bohaterowie

  Jasza Mazur jest głównym bohaterem powieści i tytułowym sztukmistrzem. Mężczyzna odnosi same sukcesy w swojej pracy zawodowej – jest znanym i cenionym akrobatą, iluzjonistą, dającym przedstawienia w wielu miastach. Jest wręcz znudzony i rozpieszczony swoim życiowym powodzeniem. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10