Isaac Bashevis Singer, Sztukmistrz z Lublina – bohaterowie

Jasza Mazur

Jasza Mazur jest głównym bohaterem powieści i tytułowym sztukmistrzem. Mężczyzna odnosi same sukcesy w swojej pracy zawodowej – jest znanym i cenionym akrobatą, iluzjonistą, dającym przedstawienia w wielu miastach. Jest wręcz znudzony i rozpieszczony swoim życiowym powodzeniem.

Tkwi w dość skomplikowanym układzie miłosnym – ma żonę Esterę, Magdę – asystentkę i kochankę oraz wdowę Zewtel, z która zabawia się od czasu do czasu. Jasza jest przekonany, że każdą kobietę da się otworzyć odpowiednim kluczem, jak zamek, i uwieść. Jedyna religią jaka wyznaje bohater jest jego własna filozofia życiowa.

Nie może zdecydować się,  z którą z kobiet chce spędzić resztę swojego życia  - dla bogatej arystokratki Emilii decyduje się nawet na popełnienie przestępstwa.

Estera

Żona Jaszy, która zostaje przedstawiona jako wiernie czekająca żona, niczym Penelopa. Kiedy jej maż wraca z tournée zawsze zachowuje się jak nowożeniec, bardzo dba o Esterę. Szybko jednak ten stan przechodzi i sztukmistrz znów zaczyna interesować się innymi kobietami.

Magda Zbarska

Asystentka Jaszy i jego kochanka, z która spędza najwięcej czasu. Poznaje nawet jej rodzinę, która akceptuje ich układ. Magda pochodziła

Polecamy również:

 • Sztukmistrz z Lublina – streszczenie

  Streszczenie Głównym bohaterem powieści jest Jasza Mazur, poznajemy go w przededniu przełomowych wydarzeń w jego życiu. Wyrusza bowiem w podróż z Lublina do Warszawy by wystąpić przed nową publicznością ze swoimi sztuczkami akrobatycznymi. Jasza ma żonę Esterę, która wiernie czeka na... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – plan wydarzeń

  Plan wydarzeń Codzienne życie Jaszy w Lublinie i wyjazdy na występy Pożegnanie z Esterą i wyjazd do Piasków Pobyt u kochanki Magdy w Piaskach Wyjazd Magdy i Jaszy do Warszawy na występ Spotkania z warszawskimi kochankami Obietnica wyjazdu do Włoch z Emilią Spotkanie z Zewtel i jej bratem... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – problematyka

  Sztukmistrz z Lublina jest powieścią-parabolą, która opowiada o trudnym wyborze drogi życiowej przez Żyda. Singer zastanawia się w fabule powieści czy taki człowiek może odrzucić wielowiekowa tradycję swoich przodków, czy wolno mu wyrzec się tożsamości religijnej. Sztukmistrz Jasza odrzuca naukę... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – opracowanie

  Akcja książki rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku, w Królestwie Polskim. Dom głównego bohatera znajduje się w Lublinie. Spora część losów Jaszy rozgrywa się w Warszawie, gdzie bohater pracuje jako sztukmistrz. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10