Jasza Mazur
Jasza Mazur jest głównym bohaterem powieści i tytułowym sztukmistrzem. Mężczyzna odnosi same sukcesy w swojej pracy zawodowej – jest znanym i cenionym akrobatą, iluzjonistą, dającym przedstawienia w wielu miastach. Jest wręcz znudzony i rozpieszczony swoim życiowym powodzeniem.
Tkwi w dość skomplikowanym układzie miłosnym – ma żonę Esterę, Magdę – asystentkę i kochankę oraz wdowę Zewtel, z która zabawia się od czasu do czasu. Jasza jest przekonany, że każdą kobietę da się otworzyć odpowiednim kluczem, jak zamek, i uwieść. Jedyna religią jaka wyznaje bohater jest jego własna filozofia życiowa.
Nie może zdecydować się, z którą z kobiet chce spędzić resztę swojego życia - dla bogatej arystokratki Emilii decyduje się nawet na popełnienie przestępstwa.
Estera
Żona Jaszy, która zostaje przedstawiona jako wiernie czekająca żona, niczym Penelopa. Kiedy jej maż wraca z tournée zawsze zachowuje się jak nowożeniec, bardzo dba o Esterę. Szybko jednak ten stan przechodzi i sztukmistrz znów zaczyna interesować się innymi kobietami.
Magda Zbarska
Asystentka Jaszy i jego kochanka, z która spędza najwięcej czasu. Poznaje nawet jej rodzinę, która akceptuje ich układ. Magda pochodziła ze zubożałej rodziny szlacheckiej z Piasków położonych na Lubelszczyźnie. Dziewczyna darzy głównego bohatera ślepą miłością, co on bez skrupułów wykorzystuje. Ostatecznie Magda porzuca Jaszę i popełnia samobójstwo w jego warszawskim mieszkaniu. To właśnie śmierć kochanki skłania go do odbycia pokuty w postaci zamurowania się żywcem.
Emilia Chrabocka
Dystyngowana wdowa, z którą Jasza chce wyjechać do Włoch. Poważnie myśli o małżeństwie z kobietą i z jej powodu decyduje się ukraść 15 tysięcy rubli arystokracie Zaruskiemu. Niestety zostaje spłoszony z jego mieszkania – nie mogąc spełnić oczekiwań kobiety rozstaje się z nią.
W powieści występuje również wiele postaci dalszoplanowych i epizodycznych. Są to głównie członkowie rodzin kobiet, z którymi związany jest sztukmistrz.