Isaac Bashevis Singer, Sztukmistrz z Lublina – bohaterowie

Jasza Mazur

Jasza Mazur jest głównym bohaterem powieści i tytułowym sztukmistrzem. Mężczyzna odnosi same sukcesy w swojej pracy zawodowej – jest znanym i cenionym akrobatą, iluzjonistą, dającym przedstawienia w wielu miastach. Jest wręcz znudzony i rozpieszczony swoim życiowym powodzeniem.

Tkwi w dość skomplikowanym układzie miłosnym – ma żonę Esterę, Magdę – asystentkę i kochankę oraz wdowę Zewtel, z która zabawia się od czasu do czasu. Jasza jest przekonany, że każdą kobietę da się otworzyć odpowiednim kluczem, jak zamek, i uwieść. Jedyna religią jaka wyznaje bohater jest jego własna filozofia życiowa.

Nie może zdecydować się,  z którą z kobiet chce spędzić resztę swojego życia  - dla bogatej arystokratki Emilii decyduje się nawet na popełnienie przestępstwa.

Estera

Żona Jaszy, która zostaje przedstawiona jako wiernie czekająca żona, niczym Penelopa. Kiedy jej maż wraca z tournée zawsze zachowuje się jak nowożeniec, bardzo dba o Esterę. Szybko jednak ten stan przechodzi i sztukmistrz znów zaczyna interesować się innymi kobietami.

Magda Zbarska

Asystentka Jaszy i jego kochanka, z która spędza najwięcej czasu. Poznaje nawet jej rodzinę, która akceptuje ich układ. Magda pochodziła ze zubożałej rodziny szlacheckiej z Piasków położonych na Lubelszczyźnie. Dziewczyna darzy głównego bohatera ślepą miłością, co on bez skrupułów wykorzystuje. Ostatecznie Magda porzuca Jaszę i popełnia samobójstwo w jego warszawskim mieszkaniu. To właśnie śmierć kochanki skłania go do odbycia pokuty w postaci zamurowania się żywcem.

Emilia Chrabocka

Dystyngowana wdowa, z którą Jasza chce wyjechać do Włoch. Poważnie myśli o małżeństwie  z kobietą i z jej powodu decyduje się ukraść 15 tysięcy rubli arystokracie Zaruskiemu. Niestety zostaje spłoszony z jego mieszkania – nie mogąc spełnić oczekiwań kobiety rozstaje się z nią.

 

W powieści występuje również wiele postaci dalszoplanowych i epizodycznych. Są to głównie członkowie rodzin kobiet, z którymi związany jest sztukmistrz.

Polecamy również:

 • Sztukmistrz z Lublina – streszczenie

  Streszczenie Głównym bohaterem powieści jest Jasza Mazur, poznajemy go w przededniu przełomowych wydarzeń w jego życiu. Wyrusza bowiem w podróż z Lublina do Warszawy by wystąpić przed nową publicznością ze swoimi sztuczkami akrobatycznymi. Jasza ma żonę Esterę, która wiernie czeka na... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – plan wydarzeń

  Plan wydarzeń Codzienne życie Jaszy w Lublinie i wyjazdy na występy Pożegnanie z Esterą i wyjazd do Piasków Pobyt u kochanki Magdy w Piaskach Wyjazd Magdy i Jaszy do Warszawy na występ Spotkania z warszawskimi kochankami Obietnica wyjazdu do Włoch z Emilią Spotkanie z Zewtel i jej bratem... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – problematyka

  Sztukmistrz z Lublina jest powieścią-parabolą, która opowiada o trudnym wyborze drogi życiowej przez Żyda. Singer zastanawia się w fabule powieści czy taki człowiek może odrzucić wielowiekowa tradycję swoich przodków, czy wolno mu wyrzec się tożsamości religijnej. Sztukmistrz Jasza odrzuca naukę... Więcej »

 • Sztukmistrz z Lublina – opracowanie

  Akcja książki rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku, w Królestwie Polskim. Dom głównego bohatera znajduje się w Lublinie. Spora część losów Jaszy rozgrywa się w Warszawie, gdzie bohater pracuje jako sztukmistrz. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
????
• 2023-09-20 13:10:13
Gitówa
• 2023-09-19 21:19:02
w
• 2023-09-19 18:42:43
Wow
• 2023-09-19 16:47:42
Hiob wzorem nieświadomego cierpienia. Księga Hioba jest przykładem porażki szatana,...
• 2023-09-19 16:35:53