Poezja konkretna - definicja, cechy, przykłady - strona 2

Bardzo ważną rolę codgrywają w poezji „konkretnej” przyimki i spójniki. Słowo przestaje być znakiem arbitralnym i konwencjonalnym, który nazywa określoną rzeczywistość, ale samo staje się materią – czymś realnym i konkretnym, posiadającym kształt i dźwięk. W ten sposób rodzi się swoista filozofia słowa, zwracająca uwagę na jego głębię i ukryte sensy.

Najważniejsi przedstawiciele nurtu to: Eugen Gomringer, a także brazylijska grupa „Noihandres”, czyli D. Pignatari, Alvaro de Campos, Haroldo de Campos. Ważną twórczynią i teoretyczką tego nurtu była Mary Ellen Solt.

W Polsce tego typu utwory zainicjował Stanisław Dróżdż, który wystawiał swoje dokonania (nazywane przez poetę „pojęciokształtami”) w Polsce i za granicami kraju (Wenecja, Mediolan, Los Angeles). Jego słynne dzieła z cyklu to np. „Język i matematyka” czy „Algebra przyimków”. W tej poetyce tworzył również Marian Grześczak („Człowiek dźwiga ciężary”, „Trzeci wiersz”), Marianna Bocian („Wieża Babel pospolita”, „14 wierszy”, „Narastanie”) i Leszek Szaruga.

Polecamy również:

 • Turpizm - definicja, przykłady, autorzy

  Turpizm to zjawisko w polskiej poezji współczesnej, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „turpis”, znaczącego tyle co „szpetny, brzydki”. Polega on zatem na świadomym wykorzystywaniu elementów brzydoty w tekście poetyckim. Do owych elementów należą takie... Więcej »

 • Klasycyzm - Neoklasycyzm - definicja, cechy, przedstawiciele

  Neoklasycyzm to jeden z nurtów w polskiej poezji po 1956 roku, który charakteryzuje się światopoglądowo-estetycznym powrotem do tradycji. Poeci tworzący w obrębie tego prądu odwołują się do szeroko rozumianych wzorców artystycznych zaczerpniętych z przeszłości. Więcej »

 • Poezja lingwistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Poezja lingwistyczna to nurt w obrębie polskiej liryki, który pojawia się pod koniec lat 50. XX wieku. Nawiązuje on do tradycji Awangardy Krakowskiej. W centrum tego nurtu znajduje się językowy eksperyment – lingwiści traktują słowo jako narzędzie docierania do znaczeń ukrytych i nieoczywistych Więcej »

 • Poezja religijna po 1945 r. - cechy, twórcy, przykłady

  Liryka religijna w polskiej literaturze II połowy XX wieku wyrastała z tradycji dwudziestolecia. Nurt religijny międzywojnia miał wymiar silnie zintelektualizowany. Poezja Jerzego Lieberta, Wojciecha Bąka czy Kazimiery Iłłakowiczówny przedstawiała nie tylko emocjonalno-moralną wersję relacji człowieka z... Więcej »

 • Poezja erotyczna po 1945 r. - cechy, twórcy, przykłady

  Polska współczesna poezja erotyczna sygnowana jest przede wszystkim dwoma nazwiskami słynnych poetek: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Haliny Poświatowskiej. Jasnorzewska, nazywana polską Safoną, w wybitny sposób wprowadziła do poezji subtelne kobiece przeżycia miłosne, a także problematykę ciała. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
XD
Xd • 2021-10-15 13:34:06
Es
Olek • 2021-10-15 13:30:44