Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Platon, Państwo – opracowanie

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
XD ale oszukane
XNXX.COM • 2019-12-03 16:44:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza i gatunek

Dzieło Platona napisane zostało w formie dialogu prowadzonego między uczonymi reprezentującymi różne szkoły filozoficzne. Powstało w 380 roku p.n.e. Państwo nie jest jedynym dialogiem autorstwa Platona, ale zdecydowanie najdłuższym. Składa się z dziesięciu ksiąg oraz prologu i epilogu.

Założenia

Dzieło zawiera zarówno krytykę panujących stosunków w Państwie, jak i propozycje zmian tych porządków. Tekst jest również wykładnią refleksji uczonego na temat sposobów funkcjonowania państwa i społeczeństwa w ogóle. Porusza zagadnienia pochodzące m.in. z zakresu etyki, polityki, ontologii. Najważniejszym pytaniem jakie stawiał Platon w swoim dialogu było pytanie o to czym jest sprawiedliwość.

Przyczyny upadku Państwa

Przyczyn podupadania państwa upatruje Platon w niewłaściwym postępowaniu rządzących, zagrożenie widzi także w demokracji (skorumpowani urzędnicy, złe gospodarowanie pieniędzmi publicznymi, kierowanie się własnym interesem). Demokracji filozofii wytyka zbytnie swobody obywatelskie, brak systemu edukacji.

Wizja Państwa

Model państwa filozofa przewidywał niewielka liczbę obywateli, około 5 tysięcy. Dzielą się oni na trzy grupy: władców, strażników i robotników.

Polecamy również:

  • Platon, Obrona Sokratesa – streszczenie

    Obrona Sokratesa to spisana mowa wygłoszona przez filozofa we własnej obronie, podczas procesu, w którym został skazany na śmierć. Więcej »

  • Platon - biografia

    Platon to obok Arystotelesa najważniejsza postać klasycznego okresu greckiej filozofii. Żył on w latach 427 – 347 p. n. e. „Platon” to przydomek nadany filozofowi ze względu na jego szczególnie rozrośnięte barki. Platon cenił sobie dbałość o kondycję fizyczną i niejednokrotnie brał udział w... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =