Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Platon, Państwo – opracowanie

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza i gatunek

Dzieło Platona napisane zostało w formie dialogu prowadzonego między uczonymi reprezentującymi różne szkoły filozoficzne. Powstało w 380 roku p.n.e. Państwo nie jest jedynym dialogiem autorstwa Platona, ale zdecydowanie najdłuższym. Składa się z dziesięciu ksiąg oraz prologu i epilogu.

Założenia

Dzieło zawiera zarówno krytykę panujących stosunków w Państwie, jak i propozycje zmian tych porządków. Tekst jest również wykładnią refleksji uczonego na temat sposobów funkcjonowania państwa i społeczeństwa w ogóle. Porusza zagadnienia pochodzące m.in. z zakresu etyki, polityki, ontologii. Najważniejszym pytaniem jakie stawiał Platon w swoim dialogu było pytanie o to czym jest sprawiedliwość.

Przyczyny upadku Państwa

Przyczyn podupadania państwa upatruje Platon w niewłaściwym postępowaniu rządzących, zagrożenie widzi także w demokracji (skorumpowani urzędnicy, złe gospodarowanie pieniędzmi publicznymi, kierowanie się własnym interesem). Demokracji filozofii wytyka zbytnie swobody obywatelskie, brak systemu edukacji.

Wizja Państwa

Model państwa filozofa przewidywał niewielka liczbę obywateli, około 5 tysięcy. Dzielą się oni na trzy grupy: władców, strażników i robotników.

Polecamy również:

  • Platon, Obrona Sokratesa – streszczenie

    Obrona Sokratesa to spisana mowa wygłoszona przez filozofa we własnej obronie, podczas procesu, w którym został skazany na śmierć. Więcej »

  • Platon - biografia

    Platon to obok Arystotelesa najważniejsza postać klasycznego okresu greckiej filozofii. Żył on w latach 427 – 347 p. n. e. „Platon” to przydomek nadany filozofowi ze względu na jego szczególnie rozrośnięte barki. Platon cenił sobie dbałość o kondycję fizyczną i niejednokrotnie brał udział w... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');