Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową – opracowanie

Geneza

Powieść autorstwa Kornela Makuszyńskiego po raz pierwszy została opublikowana w 1932 roku. Od samego początku cieszyła się dużą popularnością, o czym świadczą kilkukrotne realizacje filmowe utworu. Najpierw jako film w reżyserii Kazimierza Tarnasa (1994), a następnie jako serial telewizyjny.

 

Czas i miejsce akcji

Większość wydarzeń rozgrywa się w Warszawie i okolicach, skąd pochodziła rodzina Borowskich. W momencie gdy główna bohaterka opuszcza rodzinny majątek, akcja przenosi się do Zakopanego, gdzie Irenka spędza dłuższy czas w poszukiwaniu swojej ciotki. Bohaterowie Kornela Makuszyńskiego żyją w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

 

Tytuł

Tytuł powieści odwołuje się przede wszystkim do postaci głównej bohaterki – trzynastoletniej Ireny Borowskiej. Z powodu dużej popularności utworu zwrot ten jest już traktowany jako utarty związek frazeologiczny wskazujący na osobę o dużym, nieokiełznanym temperamencie, która w swoich decyzjach kieruje się emocjami i uczuciami. Prędzej działa niż myśli. Te cechy najlepiej oddają charakter dziewczynki.

 

Styl

Cała powieść została napisana w sposób zabawny i żartobliwy, pełna jest dowcipu słownego czy sytuacyjnego. Uśmiech budzą także wybrane kreacje postaci. Należy do nich między innymi młoda bohaterka urzekająca swoją trzpiotowatością, jej zupełne przeciwieństwo – nobliwy i poważny pan Podkówka czy ciotki dziewczynki. W sposób wybudzający uśmiech zostały także opisane sytuacje uczuciowe Irenki, jej zauroczenie Zbyszkiem i z kolei brak zainteresowania z jego strony. Wszystkie wymienione elementy sprawiają, że książka Kornela Makuszyńskiego czyta się szybko, lekko oraz porywa swoją żywiołowością.

Polecamy również:

  • Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową - bohaterowie

    Tytułowa bohaterka utworu, trzynastoletnia dziewczynka odznaczająca się wyjątkowo dużym temperamentem i żywiołowością, ale jednocześnie trzpiotowatością i roztargnieniem. Pomimo różnorakich kłopotów nigdy nie opuszcza jej optymizm oraz upartość w dążeniu do celu. Więcej »

  • Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową – problematyka

    Pisarz poświęcił swoją książkę przede wszystkim tematyce związanej z rodziną, sile więzów i miłości między bliskimi. Rodzice Irenki są bowiem wzorcowym, kochającym się i wspierającym małżeństwem. Swoją córkę wychowują w duchu uczciwości, sprawiedliwości, jak również pogody ducha i otwartości na... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 5 + 5 =
laura
2022-05-07 08:59:04
dziękuje
janek
2022-05-07 08:58:13
dziękuje pomoglo mi to bo dostalem 6 z lektury
STAW
2022-04-21 20:52:29
Super opis mi pomógł z pracą domową!!!
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42