Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową – opracowanie

Geneza

Powieść autorstwa Kornela Makuszyńskiego po raz pierwszy została opublikowana w 1932 roku. Od samego początku cieszyła się dużą popularnością, o czym świadczą kilkukrotne realizacje filmowe utworu. Najpierw jako film w reżyserii Kazimierza Tarnasa (1994), a następnie jako serial telewizyjny.

 

Czas i miejsce akcji

Większość wydarzeń rozgrywa się w Warszawie i okolicach, skąd pochodziła rodzina Borowskich. W momencie gdy główna bohaterka opuszcza rodzinny majątek, akcja przenosi się do Zakopanego, gdzie Irenka spędza dłuższy czas w poszukiwaniu swojej ciotki. Bohaterowie Kornela Makuszyńskiego żyją w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

 

Tytuł

Tytuł powieści odwołuje się przede wszystkim do postaci głównej bohaterki – trzynastoletniej Ireny Borowskiej. Z powodu dużej popularności utworu zwrot ten jest już traktowany jako utarty związek frazeologiczny wskazujący na osobę o dużym, nieokiełznanym temperamencie, która w swoich decyzjach kieruje się emocjami i uczuciami. Prędzej działa niż myśli. Te cechy najlepiej oddają charakter dziewczynki.

 

Styl

Cała powieść została napisana w sposób zabawny i żartobliwy, pełna jest dowcipu słownego czy sytuacyjnego. Uśmiech budzą także wybrane kreacje postaci. Należy do nich między innymi młoda bohaterka urzekająca swoją trzpiotowatością, jej zupełne przeciwieństwo – nobliwy i poważny pan Podkówka czy ciotki dziewczynki. W sposób wybudzający uśmiech zostały także opisane sytuacje uczuciowe Irenki, jej zauroczenie Zbyszkiem i z kolei brak zainteresowania z jego strony. Wszystkie wymienione elementy sprawiają, że książka Kornela Makuszyńskiego czyta się szybko, lekko oraz porywa swoją żywiołowością.

Polecamy również:

  • Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową - bohaterowie

    Tytułowa bohaterka utworu, trzynastoletnia dziewczynka odznaczająca się wyjątkowo dużym temperamentem i żywiołowością, ale jednocześnie trzpiotowatością i roztargnieniem. Pomimo różnorakich kłopotów nigdy nie opuszcza jej optymizm oraz upartość w dążeniu do celu. Więcej »

  • Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową – problematyka

    Pisarz poświęcił swoją książkę przede wszystkim tematyce związanej z rodziną, sile więzów i miłości między bliskimi. Rodzice Irenki są bowiem wzorcowym, kochającym się i wspierającym małżeństwem. Swoją córkę wychowują w duchu uczciwości, sprawiedliwości, jak również pogody ducha i otwartości na... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
6
wiktor • 2021-10-18 15:41:04
H
Gg • 2021-10-18 14:05:21
4
Klau • 2021-10-18 14:05:00
xd
krfwi • 2021-10-18 12:48:23
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04