Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową – opracowanie

Ostatnio komentowane
o
Matylda2 • 2020-01-26 15:25:13
jd
rakol • 2020-01-26 14:13:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Powieść autorstwa Kornela Makuszyńskiego po raz pierwszy została opublikowana w 1932 roku. Od samego początku cieszyła się dużą popularnością, o czym świadczą kilkukrotne realizacje filmowe utworu. Najpierw jako film w reżyserii Kazimierza Tarnasa (1994), a następnie jako serial telewizyjny.

 

Czas i miejsce akcji

Większość wydarzeń rozgrywa się w Warszawie i okolicach, skąd pochodziła rodzina Borowskich. W momencie gdy główna bohaterka opuszcza rodzinny majątek, akcja przenosi się do Zakopanego, gdzie Irenka spędza dłuższy czas w poszukiwaniu swojej ciotki. Bohaterowie Kornela Makuszyńskiego żyją w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

 

Tytuł

Tytuł powieści odwołuje się przede wszystkim do postaci głównej bohaterki – trzynastoletniej Ireny Borowskiej. Z powodu dużej popularności utworu zwrot ten jest już traktowany jako utarty związek frazeologiczny wskazujący na osobę o dużym, nieokiełznanym temperamencie, która w swoich decyzjach kieruje się emocjami i uczuciami. Prędzej działa niż myśli. Te cechy najlepiej oddają charakter dziewczynki.

 

Styl

Cała powieść została napisana w sposób zabawny i żartobliwy, pełna jest dowcipu słownego czy sytuacyjnego. Uśmiech budzą także wybrane kreacje postaci. Należy do nich między innymi młoda bohaterka urzekająca swoją trzpiotowatością, jej zupełne przeciwieństwo – nobliwy i poważny pan Podkówka czy ciotki dziewczynki. W sposób wybudzający uśmiech zostały także opisane sytuacje uczuciowe Irenki, jej zauroczenie Zbyszkiem i z kolei brak zainteresowania z jego strony. Wszystkie wymienione elementy sprawiają, że książka Kornela Makuszyńskiego czyta się szybko, lekko oraz porywa swoją żywiołowością.

Polecamy również:

  • Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową - bohaterowie

    Tytułowa bohaterka utworu, trzynastoletnia dziewczynka odznaczająca się wyjątkowo dużym temperamentem i żywiołowością, ale jednocześnie trzpiotowatością i roztargnieniem. Pomimo różnorakich kłopotów nigdy nie opuszcza jej optymizm oraz upartość w dążeniu do celu. Więcej »

  • Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową – problematyka

    Pisarz poświęcił swoją książkę przede wszystkim tematyce związanej z rodziną, sile więzów i miłości między bliskimi. Rodzice Irenki są bowiem wzorcowym, kochającym się i wspierającym małżeństwem. Swoją córkę wychowują w duchu uczciwości, sprawiedliwości, jak również pogody ducha i otwartości na... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =