Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową – streszczenie, plan

Ostatnio komentowane
o
Matylda2 • 2020-01-26 15:25:13
jd
rakol • 2020-01-26 14:13:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Główną bohaterką powieści Kornela Makuszyńskiego jest dziewczynka o imieniu Irenka Borowska. Trzynastolatkę poznajemy w momencie, gdy wiedzie ona ustatkowane, choć żywiołowe i dynamiczne życie w swoim rodzinnym dworku, a jej najlepszym przyjacielem jest pies Drab. Niestety dość nagle sytuacja finansowa jej ojca zmienia się na gorsze, co zmusza rodzinę do stopniowej wyprzedaży majątku. Pan Borowski sprzedaje zatem kolejne pola, lasy, skrawki ziemi. Rodzina w rozmaity sposób próbuje radzić sobie z kłopotami materialnymi, jednak ciągle los nie im nie sprzyjał. Któregoś razu padli nawet ofiarą złodzieja, który włamał się do domu. Jego zamiary zostały jednak udaremnione m.in. dzięki sprytowi Irenki.

Matka dziewczynki próbuje nawet uzyskać pomoc od dalekiej krewnej – ciotki Zofii Opolskiej. Ciotka jednak odmówiła ze względu na dawne zaszłości i nieporozumienia. Jednym ze szczęśliwych wydarzeń był spadek, który bohaterka otrzymała po zaprzyjaźnionym księdzu, dzięki temu mogła przekazać ojcu część sumy na spłatę zadłużenia.

Wkrótce Borowskich dotknęło poważne nieszczęście – głowa rodziny zginęła przywalona konarem podczas wycinki drzew. Rodzina rozjechała się, a sama Irenka

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 1 =