Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową - bohaterowie

Ostatnio komentowane
o
Matylda2 • 2020-01-26 15:25:13
jd
rakol • 2020-01-26 14:13:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Irena Borowska

Tytułowa bohaterka utworu, trzynastoletnia dziewczynka odznaczająca się wyjątkowo dużym temperamentem i żywiołowością, ale jednocześnie trzpiotowatością i roztargnieniem. Pomimo różnorakich kłopotów nigdy nie opuszcza jej optymizm oraz upartość w dążeniu do celu. Taką postawą stara się zarażać swoje otoczenie i bliskich. Ważnym momentem w jej życiu jest niespodziewana i tragiczna śmierć ojca. Od tej chwili Irenka poważniejsze i bierze na barki pomoc w utrzymaniu rodziny. Wciąż jednak nie traci odwagi do zmagania się z przeciwnościami losu. Dzięki jej szczerości, życzliwości i otwartej postawie dochodzi do zgody pomiędzy ciotką Zofią Opolską, a pozostałymi członkami rodziny Borowskich.

 

Członkowie rodziny Borowskich

W powieści jako postaci drugoplanowe pojawiają się członkowie rodziny Irenki. Jej rodzice, dwie mieszkające z nią ciotki – Amelia, romantyczka i poetka oraz Barbara, również artystka, zajmująca się malarstwem.

 

Ciotka Zofia Opolska

Krewna rodziny Borowskich, jednak nie utrzymująca z nimi żadnego kontaktu ze względu na dawne zaszłości. Żona pana Borowieckiego (matka Irenki) nie przypadła jej bowiem do gustu i była przeciwna zawarciu tego małżeństwa.

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 4 =