Awantura o Basię - streszczenie

Mama małej Basi ginie w wypadku na stacji kolejowej. Przed śmiercią zdąża wyszeptać lekarzowi adres pod jaki ma trafić jej córka. Doktor nie umie przekazać dziewczynce wiadomości o śmierci mamy, prosi o to swoją  żonę. Małżeństwo w pierwszych dniach po wypadku opiekuje się Basią i przywiązuje się do niej. Jednak Doktorostwo są zobowiązani spełnić wolę matki dziecka, więc wysyłają dziewczynkę pociągiem do Warszawy, gdzie mają czekać jej opiekunowie.

Pasażerowie obiecują zaopiekować się sierotą. Podroż upływa Basi na obserwacji podróżnych i nadawaniu im zabawnych przezwisk. W pewnym momencie w przedziale wybucha kłótnia o dziewczynkę – jednemu z pasażerów przeszkadza zaaferowanie jej sytuacją, inni komentują nieodpowiedzialność lekarza, pozostali bronią Basi. Na jednej ze stacji kobieta z przedziału kupuje Basi szklankę gorącego mleka, ale dziewczynka upuszcza je oparzona przez napój. Wtedy awantura wybucha na nowo, tym razem o to, kto zapłaci za mleko. Do tej pory rezolutna sierota, przerażona sytuacją i krzykami, chowa się za siedzącym w kącie mężczyzną. Aż do Warszawy podróżni dyskutują o tym, czy aby na pewno ktoś będzie czekał na Basię i czy wysłanie jej samej do dużego miasta nie było podstępem.

Ostatecznie po wyjściu z pociągu Basią opiekuje się mężczyzna, który do tej pory był przeciwko niej, a którego ona sama nazwała człowiekiem-upiorem. Mężczyzna okazuje się aktorem. Zabiera dziewczynkę do swojego przyjaciela. Zachwycona swoim nowym opiekunem Basia radośnie odpowiada na wszystkie pytania. Wreszcie zgadza się położyć spać, jeśli usłyszy bajkę. Po jej zaśnięciu przyjaciele próbują z tekturowej kartki, jaką Basia miała na szyi, odczytać nazwisko opiekunów. Niestety litery są rozmazane i trudno cokolwiek zrozumieć.

Wreszcie starania kończą się sukcesem i okazuje się, że dziewczynka ma trafić do znanego literata zamieszkałego przy Chmielnej. Aktor nie może się pogodzić z rozstaniem z uroczą dziewczynką, która przez te parę godzin zdołała odmienić jego samotne życie, ale odprowadza ją pod wskazany adres.

Literat Olszowski wraca w nocy z teatru i zdumiony widzi śpiącą w swoim łóżku dziewczynkę. Oburzony budzi swojego służącego Michasia. Ten oświadcza, że Basię przyprowadzili dwaj aktorzy twierdząc, że pisarz jest ich wujem. Olszowski jest pewien, że zaszła pomyłka, ale po rozmowie z przyjacielem aktora i sąsiadką postanawia zatrzymać u siebie dziecko, dopóki nie odnajdzie jej właściwych opiekunów. Przez miesiąc pisarz tak pokochał dziewczynkę i zżył się z nią, że wszyscy sąsiedzi zazdrościli mu szczęśliwych chwil.

Kiedy Michaś odnajduje w gazecie ogłoszenie o zaginięciu dziewczynki, a obok niego zdjęcie Basi, nikt nawet nie myśli o oddaniu dziewczynki. Z kolejnej sceny dowiadujemy się, że Basią miała zaopiekować się przyjaciółka jej mamy. Niestety z powodu wyjazdu przeczytała list od Doktorostwa dopiero miesiąc po tym, jak przyszedł na jej adres. Rozpoczyna się gorączkowe poszukiwania Basi. Dzięki pomocy Doktorowej, kobieta dowiaduje się, że z pociągu dziewczynkę odebrał Walicki. Po wysłuchaniu jego historii jasne staje się, że pomylono odczytywany adres i dziewczynka trafiła do Stanisława Olszowskiego z Chmielnej zamiast do Stanisławy Olszańskiej z Zielnej.

Następnego dnia do pisarza przybywają panna Stanisława z babcią i doktorową Budzisz. Żądają oddania Basi, ale jej opiekun kategorycznie odmawia. Kobiety obserwują miłość łączącą dziewczynkę i literata, dlatego postanawiają pójść na ugodę. Nazajutrz spotykają się Olszewski i Olszańska, każde przyprowadza obiektywnego przyjaciela i ustalone zostaje, że do czasu uzyskania pełnoletności Basia

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
Gerta
2023-06-04 08:47:54
Hejka może być
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24